
Intelligentsia Coffee
Ethiopia Kirite Washed
Ethiopia Kirite Washed is a Ethiopia, Washed coffee from Intelligentsia Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 283g — $25.00 ($8.83/100g)
- 2267g — $176.00 ($7.76/100g)

Ethiopia Kirite Washed
Ethiopia Kirite Washed is a Ethiopia, Washed coffee from Intelligentsia Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 283g — $25.00 ($8.83/100g)
- 2267g — $176.00 ($7.76/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed

Ethiopia | Keramo Adara
Ethiopia Washed Ethiopian landrace
ILSE
$27.00

Gotiti, Ethiopia
Ethiopia Washed Heirloom Varieties
Ritual Coffee Roasters
$28.00

Ethiopia, Origins - Washed
Ethiopia, Southern Region, Gedeo Washed Indigenous Heirloom
Methodical Coffee
$24.72

Ethiopia | Danche
Ethiopia Washed Ethiopian Landrace
ILSE
$25.00

Coffee KSF Limmu Echemo
Ethiopia Washed Heirloom
Terres de Café
$19.12

Ethiopia | Chelbesa One
Ethiopia Washed Ethiopian Landrace
ILSE
$25.00
Description
Within Ethiopia, a legendary coffee country, few producers match the Adinew family of METAD for quality and consistency.
More from Intelligentsia Coffee

Ethiopia Gesha Village Oma Natural 7oz
$50.00

Ethiopia Alaka Natural
$26.00

Guatemala Milder Velásquez
$24.00

Nicaragua Los Delirios Pacamara
$23.00

Otoño Blend
$30.00

Honduras La Tortuga Batian 7oz
$25.00