BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia, Origins - Washed
USA|Methodical Coffee

Methodical Coffee

$24.72340gIn Stock

Ethiopia, Origins - Washed

Ethiopia, Origins - Washed is a Ethiopia, Southern Region, Gedeo, Washed, Indigenous Heirloom coffee from Methodical Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Methodical Coffee

Details

Origin
Ethiopia, Southern Region, Gedeo
Process
Washed
Variety
Indigenous Heirloom
Producer
Lego Tiba Malde Yismashewa
Available Sizes▾
  • 340g — $24.72 ($7.27/100g)
  • 907g — $56.37 ($6.21/100g)
  • 2267g — $130.46 ($5.75/100g)

Description

Origins pays tribute to the profound origins and cultural significance of wild arabica coffee, deeply rooted in the heart of Ethiopia.

About Methodical Coffee

Location
South Carolina, United States
Region
North America
Visit Methodical Coffee →