BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Intelligentsia Coffee

Intelligentsia Coffee is a specialty coffee roaster based in US. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Intelligentsia Coffee.

Top origins
Ethiopia, Kenya, Guatemala
Common processes
Washed, Natural
New in last 30 days
6 (6/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-15

8 coffees in stock (64 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Guatemala Milder Velásquez
USA|Intelligentsia Coffee

$24.00 · 283g · $8.48/100g

2 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 2267g — $168.00 ($7.41/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Otoño Blend
USA|Intelligentsia Coffee

$30.00 · 340g · $8.82/100g

2 sizes
  • 340g — $30.00 ($8.82/100g)
  • 2267g — $172.00 ($7.59/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guatemala, Kenya
26.2 Blend 10 oz
USA|Intelligentsia Coffee

$26.00 · 283g · $9.19/100g

2 sizes
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 2267g — $181.00 ($7.98/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guatemala
El Diablo Blend
USA|Intelligentsia Coffee

$17.50 · 340g · $5.15/100g

2 sizes
  • 340g — $17.50 ($5.15/100g)
  • 2267g — $96.50 ($4.26/100g)

Details

Origin
Guatemala
Intelligentsia Seasonal Select
USA|Intelligentsia Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

2 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $137.00 ($6.04/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guatemala, Kenya
Intelligentsia Classics
USA|Intelligentsia Coffee

$18.00 · 340g · $5.29/100g

2 sizes
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $99.00 ($4.37/100g)

Details

Origin
Brazil, Guatemala, Honduras
Black Cat Project Subscription
USA|Intelligentsia Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

2 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Ethiopia, Guatemala, Kenya, Peru
Guatemala Kape'tenango H1
USA|Intelligentsia Coffee

$25.00 · 283g · $8.83/100g

2 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.83/100g)
  • 2267g — $176.00 ($7.76/100g)

Details

Origin
Guatemala