
Iowa Coffee Roasters
Sumatra - Harimau Tiger
Sumatra - Harimau Tiger is a Sumatra coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Sumatra
- Producer
- Harimau Tiger
Available Sizes▾
- 226g — $10.50 ($4.65/100g)
- 453g — $21.00 ($4.64/100g)

Sumatra - Harimau Tiger
Sumatra - Harimau Tiger is a Sumatra coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Sumatra
- Producer
- Harimau Tiger
Available Sizes
- 226g — $10.50 ($4.65/100g)
- 453g — $21.00 ($4.64/100g)
Similar coffees to this Sumatra

Tiger
Sumatra Wet Hulled Ateng, Bor Bor, Catimor, Timor
Bird Rock Coffee Roasters
$23.00

SUMATRA: Indonesia Washed
Northern Sumatra Washed Heirloom
Pirates of Coffee
$15.00

Sumatra Mutu Batak
Indonesia Wet Hulled
Klatch Coffee
$19.95

INDONESIA Kerinci Mountain Mandheling Direct Fire Roasting
Indonesia - Kerinci Mountain, Sumatra Sumatra Process Sigarar Utang, Ateng, Andungsari
LiLo Coffee Roasters
$4.78

Dark Sumatra
Indonesia
Caffe Lusso
$22.00

Indonesia - Asman Gayo
Indonesia Natural Ateng, Bor Bor, Catimor and Timor
da Matteo
$244.63
Description
Harimau Tiger captures the classic characteristics of a Sumatran coffee while also offering a sweet, cleaner profile and higher cup quality than a standard “Mandehling DP.” We look for coffees that have a balance of sweetness with the earthy, herbaceous, and savory notes that are common to coffees from this region, and we pay close attention to the uniformity of the prep in these lots. The Cup Sweet, savory and citric with lemongrass, fragrant cedar and fresh red pepper flavors.
About Iowa Coffee Roasters
- Location
- Iowa, United States
- Region
- North America
More from Iowa Coffee Roasters

El Salvador Oscar Aguilar - Finca La Vegona - Pacamara - Honey Chalate Microlot
$11.50

Colombian - Women Coffee Producers
$10.00

India - Monsooned Malabar
$10.50

Ecuador - Maputo - Finca Rancho Tio Emilio -Washed Microlot
$11.00

Guatemala - San Pedro, Atitlan
$10.00

Kenya AA - Kichwa Tembo
$11.00


