
Iowa Coffee Roasters
Colombian - Women Coffee Producers
Colombian - Women Coffee Producers is a Colombia, Washed, Castillo coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $10.00 ($4.42/100g)
- 453g — $20.00 ($4.42/100g)
- 907g — $38.00 ($4.19/100g)

Colombian - Women Coffee Producers
Colombian - Women Coffee Producers is a Colombia, Washed, Castillo coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $10.00 ($4.42/100g)
- 453g — $20.00 ($4.42/100g)
- 907g — $38.00 ($4.19/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed Castillo

#141 Washed Process Coffee Beans from Colombia
Inza, Cauca, Colombia Washed Caturra, Bourbon, Castillo
Pair Cupworks
$24.50

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
Colombia Washed Castillo
Assembly Coffee London
$19.00

Colombia — Cata Pacamara
Colombia Washed Pacamara
Assembly Coffee London
$21.00

Tolima | Organic
Washed Castillo, Colombia, Caturra
Bird Rock Coffee Roasters
$20.00

Huila Condor Colombia
Colombia, Huila Washed Caturra, Colombia, Castillo
Superthing
$22.00

Coffee Finca Santa Maria Caturra - Washed
Colombia Washed Castillo
Terres de Café
$18.13
Description
ASMUCAFE stands for Asociación de Mujeres Agropecuarias de Uribe, an organization of women farmers and landowners in El Tambo, a municipality within Cauca. The women’s mission as an association is to improve their families’ quality of life through coffee farming, and to contribute positively to their community by working together and sharing resources, knowledge, and support. “Our work is determined by our values such as responsibility, honesty, commitment, respect, solidarity, and competitiveness,” they say. The coffee, all of which is of Castillo or Colombia variety, is picked as purple (Castillo) or bright red (Colombia) cherry, and undergoes a somewhat unusual “double” fermentation process, as the women describe it: First, the cherries are left in the loading hoppers for 14 hours, then they are depulped in the afternoons and evening hours and placed into traditional open fermentation tanks for another 10 hours. Then they are washed three to four times before being dried either in parabolic dryers or in the sun for 8–12 days.
About Iowa Coffee Roasters
- Location
- Iowa, United States
- Region
- North America
More from Iowa Coffee Roasters

El Salvador Oscar Aguilar - Finca La Vegona - Pacamara - Honey Chalate Microlot
$11.50

India - Monsooned Malabar
$10.50

Ecuador - Maputo - Finca Rancho Tio Emilio -Washed Microlot
$11.00

Sumatra - Harimau Tiger
$10.50

Guatemala - San Pedro, Atitlan
$10.00

Kenya AA - Kichwa Tembo
$11.00