
Iowa Coffee Roasters
Guatemala - San Pedro, Atitlan
Guatemala - San Pedro, Atitlan is a Guatemala coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Producer
- San Pedro, Atitlan
Available Sizes▾
- 226g — $10.00 ($4.42/100g)
- 453g — $20.00 ($4.42/100g)

Guatemala - San Pedro, Atitlan
Guatemala - San Pedro, Atitlan is a Guatemala coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Producer
- San Pedro, Atitlan
Available Sizes
- 226g — $10.00 ($4.42/100g)
- 453g — $20.00 ($4.42/100g)
Similar coffees to this Guatemala

Guatemala Milder Velásquez
Guatemala Washed
Intelligentsia Coffee
$24.00

Atitlán
Guatemala Lavado Bourbon, Caturra, Catuai
Syra Coffee
$15.36

Guatemala Santa Elena Barillas Washed
Guatemala Washed
Sparrow Coffee
$24.50

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90

Guatemala Huehuetenango Rio Azul SHB EP
Guatemala Honey
Klatch Coffee
$19.95

Guatemala Huixoc
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala
Prairie Lily
$17.65
Description
Throughout the harvest, many lots from San Pedro, Atitlan, were cupped and classified according to their quality and profile. The most representative lots were selected to form this blended lot from various smallholders in the area; we think it is the best expression of what this region can offer. The coffees here develop clean sweetness and sparkling acidity due to the combination of rich volcanic soil, good elevation, an average rainfall of about 2,000 mm, and a relatively cool average temperature. Atitlan’s soil is rich with organic matter; about 90% of coffee in Atitlan is cultivated along volcanic slopes that surround Lake Atitlan. Daily winds stir the cold lake waters, influencing variations in the microclimates of the region. The Cup Sweet and citric with a smooth mouthfeel; toffee and tart lemon flavor with a peanut aftertaste.
About Iowa Coffee Roasters
- Location
- Iowa, United States
- Region
- North America
More from Iowa Coffee Roasters

El Salvador Oscar Aguilar - Finca La Vegona - Pacamara - Honey Chalate Microlot
$11.50

Colombian - Women Coffee Producers
$10.00

India - Monsooned Malabar
$10.50

Ecuador - Maputo - Finca Rancho Tio Emilio -Washed Microlot
$11.00

Sumatra - Harimau Tiger
$10.50

Kenya AA - Kichwa Tembo
$11.00







