BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Julith Coffee

Julith Coffee is a specialty coffee roaster based in Dubai, UAE. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Julith Coffee.

Top origins
Colombia, Panama, Indonesia
Common processes
Natural, Washed, Honey, Co-Ferment
New in last 30 days
60 (20/mo avg)
Newest arrival
2026-09-22
Latest restock
2026-09-06

7 coffees in stock (60 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Indonesia Temanggung Anaerobic Honey
UAE|Julith Coffee

$16.34 · 250g · $6.54/100g

Details

Origin
Temanggung, Indonesia
Process
Anaerobic Honey
Variety
Kartika, Line S, Typica
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Madu Hitam Experimental Honey Brewed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Cental Java, Indonesia
Process
Experimental Honey Brewed Yeast
Variety
Kartika, Line S, Typica
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Sindoro Mosto Washed Drip Coffee
UAE|Julith Coffee

$21.78 · 105g · $20.75/100g

Details

Origin
Sindoro, Indonesia
Process
Mosto Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Best of Prau Experimental Natural
UAE|Julith Coffee

$23.14 · 250g · $9.26/100g

Details

Origin
Prau, Indonesia
Process
Experimental Natural
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Prau Experimental Washed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Temanggung, Prau, Indonesia
Process
Experimental Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Prau Experimental Washed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Temanggung, Prau, Indonesia
Process
Experimental Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Prau Typica Mosto Natural Drip Coffee
UAE|Julith Coffee

$21.78 · 105g · $20.75/100g

Details

Origin
Prau, Indonesia
Process
Experimental Mosto natural
Variety
Typica
Producer
Reza Nurullah