BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Typica Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Typica variety.

217 in stock117 roasters54.7/mo avg

Variety

Typica

217 coffees

Price / 100g

$5.22 – $20.60

median $8.19 · 211 lots

Top origins

Peru, Colombia, Mexico

Top processes

Washed, Natural, Decaf

Just arrived

Last updated 2026-09-29

187 Typica variety coffees — page 1 of 4

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Mexico Las Tejedoras
USA|Ceremony Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

4 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 340g — $138.00 ($40.59/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2268g — $122.00 ($5.38/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Bourbon+ Typica
Producer
Las Tejedoras
Pedro Isaías Gonzalez - Natural -  Guatemala
USA|Little Waves Coffee Roasters

$25.75 · 340g · $7.57/100g

3 sizes
  • 340g — $25.75 ($7.57/100g)
  • 907g — $51.50 ($5.68/100g)
  • 2267g — $128.75 ($5.68/100g)

Details

Origin
San Pedro la Laguna, Lake Atitlán, Guatemala
Process
Natural
Variety
Caturra, Bourbon, Typica, Catuaí
Producer
AproCafé Atitlán Growers Association,
Cipres
USA|East Pole Coffee Co.

$25.50 · 340g · $7.50/100g

3 sizes
  • 340g — $25.50 ($7.50/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $102.50 ($4.52/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Caturra, Typica, Marsellesa
Producer
Smallholders
Indonesia Kintamani
USA|Cat & Cloud

$28.41 · 283g · $10.04/100g

3 sizes
  • 283g — $28.41 ($10.04/100g)
  • 998g — $87.97 ($8.81/100g)
  • 2268g — $199.94 ($8.82/100g)

Details

Origin
Indonesia - Central Bali
Process
Natural
Variety
Bourbon, Typica, Catimor
Producer
Producers organized through Subak Abian
Indonesia Temanggung Anaerobic Honey
UAE|Julith Coffee

$16.34 · 250g · $6.54/100g

Details

Origin
Temanggung, Indonesia
Process
Anaerobic Honey
Variety
Kartika, Line S, Typica
Producer
Reza Nurullah
Essential Standards [APPLE] {Omni}
France|PEOPLE POSSESSION

$16.95 · 200g · $8.48/100g

Details

Origin
PERU ( INCAHUASI, PACAYBAMBA ) 2300-2400 MASL
Process
WASHED
Variety
TYPICA & BOURBON
Producer
FRED HUACGIHUILICA
Indonesia Madu Hitam Experimental Honey Brewed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Cental Java, Indonesia
Process
Experimental Honey Brewed Yeast
Variety
Kartika, Line S, Typica
Producer
Reza Nurullah
Peru - organic, fairtrade - washed process
USA|Curious Coffee

$23.50 · 285g · $8.25/100g

Details

Origin
Rodríguez de Mendoza, Amazonas, Peru
Process
Fully washed and dried in the sun
Variety
Bourbon, Catimor, Caturra, Pache and Typica
Producer
124 women members of Asociación de Productores Cafetaleros de la Cuenca del Rio Marañón (APROCCURMA)
Pilot Coffee Roasters - Kunjin - Papua New Guinea
Canada|Speciality Coffee CA
In StockPapua New Guinea

$20.00 · 300g · $6.00/100g

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Arusha, Typica, Bourbon
Producer
Various smallholders, Kunjin
Colombia Espresso DECAF
Poland|HAYB

$9.56 · 1000g · $0.96/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca, Popayan
Process
Sugarcane (Decaf)
Variety
Castillo, Catimor, Typica, Caturra
Namwan Thailand
In StockThailandUncommon

$9.53 · 100g · $9.53/100g

4 sizes
  • 100g — $9.53 ($9.53/100g)
  • 200g — $17.58 ($8.79/100g)
  • 500g — $37.53 ($7.51/100g)
  • 1000g — $68.51 ($6.85/100g)

Details

Origin
Huai Nam Kuen, Chiang Rai, Thailand
Process
Natural
Variety
Typica, Bourbon, Catuai, Caturra
Sundae Drive / Papua New Guinea
Canada|Rosso Coffee Roasters

$18.35 · 340g · $4.78/100g

3 sizes
  • 340g — $16.24 ($4.77/100g)
  • 907g — $40.24 ($4.43/100g)
  • 2267g — $95.30 ($4.21/100g)

Details

Origin
Waghi Valley, Western Highlands, Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Arusha, Bourbon, Typica
Producer
Smallholders
Indonesia Sindoro Mosto Washed Drip Coffee
UAE|Julith Coffee

$21.78 · 105g · $20.75/100g

Details

Origin
Sindoro, Indonesia
Process
Mosto Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Bali Kintamani Natural
USA|Equator Coffees

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $59.00 ($6.50/100g)
  • 2268g — $138.75 ($6.12/100g)

Details

Origin
Kintamani Highlands of Central Bali, Indonesia, Bali
Process
Natural
Variety
Bourbon, Typica, Catimor
Producer
Smallholder producers
Colombia Espresso
Poland|HAYB
In StockColombia

$9.08 · 1000g · $0.91/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Typica
Artist Reserve: Mexico Arturo Ortiz 2026 Harvest
USA|Color Roasters

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
San Pedro, Yosotatu, Mexico
Process
Washed
Variety
Bourbon + Typica
Producer
Arturo Ortiz
Yemen - Queen of Saba
France|KB Coffee Roasters

$34.13 · 260g · $13.13/100g

Details

Origin
Yemen
Process
Naturel Anaerobic s
Variety
Typica
Producer
Haytham Alafoury
Peru Roxy Cordova
Canada|De Mello Coffee

$18.35 · 227g · $8.09/100g

2 sizes
  • 227g — $18.35 ($8.08/100g)
  • 2267g — $176.48 ($7.79/100g)

Details

Origin
Peru, San Ignacio
Process
Extended Ferment Washed
Variety
Typica, Caturra
Producer
Roxeny Cordova
Peru - Jaen & Cajamarca
USA|SK Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Jaén and Cajamarca
Process
Washed
Variety
Typica, Caturra, Mundo Novo, Catimor, Pache
Huabal Organic
USA|Steady State Roasting

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Huabal, Peru
Process
Washed
Variety
Typica & Yellow Caturra
Producer
Cooperativa Agraria Aromas del Valle
COSTA RICA Volcan Natural NX
Sweden|Coffea Circulor

$20.48 · 250g · $8.19/100g

2 sizes
  • 250g — $20.48 ($8.19/100g)
  • 1000g — $79.65 ($7.96/100g)

Details

Origin
San José, Tarrazú, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Typica
Producer
Smallholderes
Two Decades Blend
South Africa|Origin Roasting

$30.50 · 250g · $12.20/100g

2 sizes
  • 250g — $30.50 ($12.20/100g)
  • 1000g — $109.81 ($10.98/100g)

Details

Origin
Carmo Estate, Minas Gerais, Polo, Barahona, Plantation AAA, Akegera, Oromia, West Guji, Metapan
Process
Natural, Washed
Variety
Yellow Icatu, Yellow Catuai, Typica, Catura, Lempia, Catimor, Catuai, Heirloom, Pacamara
Producer
Maria Valeira & Maria R Perreira, Miguel Industrias de Cafeleras de Melo srl, Smallholder Farmers, Jose Luis Recinos
Black Espresso Vol. 13 - Colombia
Norway|Solberg & Hansen

$17.29 · 250g · $6.91/100g

Details

Origin
Colombia, Planadas, Tolima
Process
Washed
Variety
Colobia, Castillo, Typica
Producer
15 smallholder farmers
INDONESIA NATURAL MOUNT IJEN
USA|Andytown Coffee Roasters

$17.50 · 226g · $7.74/100g

2 sizes
  • 226g — $17.50 ($7.74/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Indonesia
Process
Natural
Variety
typica, lini S288, S795, cobra
Producer
Kevenka Coffee & smallholder farmers surrounding Ijen Highlands
Pha Daeng Luang Thailand (Medium Roasted)

$10.72 · 200g · $5.36/100g

3 sizes
  • 200g — $10.72 ($5.36/100g)
  • 500g — $21.45 ($4.29/100g)
  • 1000g — $38.73 ($3.87/100g)

Details

Origin
Ban Pha Lang, Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
Typica, Catimor, Catuai, Yellow Catuai, Caturra
Indonesia Best of Prau Experimental Natural
UAE|Julith Coffee

$23.14 · 250g · $9.26/100g

Details

Origin
Prau, Indonesia
Process
Experimental Natural
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Prau Experimental Washed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Temanggung, Prau, Indonesia
Process
Experimental Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Prau Experimental Washed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Temanggung, Prau, Indonesia
Process
Experimental Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
KONA MAHINA
USA|White Nene Coffee Roasters

$30.00 · 198g · $15.15/100g

2 sizes
  • 198g — $30.00 ($15.12/100g)
  • 283g — $44.00 ($15.52/100g)

Details

Origin
HOLULOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii
Process
TRADITIONAL WASHED
Variety
TYPICA
Producer
KRAIG LEE
Korgua Estate - Papua New Guinea
USA|Greater Goods Roasting

$15.00 · 113g · $13.27/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea, Chuave District, Chimbu Province, Papua New Guinea
Process
Anaerobic Natural
Variety
Arusha, Blue Mountain, Bourbon, Typica
Producer
Sirigine Coffee Producers
Hendra Maulizar
Germany|Rozali Coffee

$7.00 · 50g · $14.00/100g

3 sizes
  • 50g — $7.00 ($14.00/100g)
  • 200g — $23.00 ($11.50/100g)
  • 1000g — $100.00 ($10.00/100g)

Details

Origin
Indonesia
Process
Natural Carbonic Maceration
Variety
Abbysinia, Catimor, Typica
Producer
Hendra Maulizar
Organic Decaf
USA|Red Rooster Coffee

$22.50 · 340g · $6.62/100g

Details

Origin
Jaén, Cajamarca, Peru
Process
Swiss Water Process
Variety
Catimor, Catuai, Pache, Typica
Producer
Sol Y Cafe Cooperative
Kona Typica Namvar Estate -Natural-Light Roast
USA|Paradise Coffee Roasters

$40.00 · 113g · $35.40/100g

2 sizes
  • 113g — $40.00 ($35.40/100g)
  • 340g — $110.00 ($32.35/100g)

Details

Origin
Namvar Estate, Keauhou, Kona, Hawaiʻi
Process
Natural
Variety
Typica
Honduras Los Pinos Typica Washed (Single Origin Filter)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$17.56 · 200g · $8.78/100g

2 sizes
  • 200g — $17.56 ($8.78/100g)
  • 1000g — $65.67 ($6.57/100g)

Details

Origin
San Andrea, Lempira, Honduras
Process
Washed
Variety
Typica
Kinmuga Peaberry, Papua New Guinea
USA|Little Waves Coffee Roasters

$24.50 · 340g · $7.21/100g

3 sizes
  • 340g — $24.50 ($7.21/100g)
  • 907g — $49.00 ($5.40/100g)
  • 2267g — $122.50 ($5.40/100g)

Details

Origin
South Waghi Valley, Jiwaka Province, Papua New Guinea
Process
Fully Washed
Variety
Typica, Arusha, Blue Mountain, Bourbon Peaberry
Producer
Sigri Estate
Yolox
UK|Red Bank Coffee Roasters
In StockMexicoUncommon

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $51.73 ($5.17/100g)

Details

Origin
San Mateo Yoloxochitlán, Sierra Mazateca, Oaxaca, Mexico
Process
Washed
Variety
Typica, Mundo Novo, Bourbon
Coffee Café La Joséfina Typica Mejorado
France|Terres de Café

$23.32 · 150g · $15.55/100g

Details

Origin
Ecuador - Haute Amazonie, Cascabel / Finca La Josefina
Process
Honey Oxydation
Variety
Typica
Producer
Leopoldo Andrade
Mafafas | Mexico
USA|Greenway Coffee

$20.00 · 300g · $6.67/100g

2 sizes
  • 300g — $20.00 ($6.67/100g)
  • 2500g — $110.00 ($4.40/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Typica, Caturra, Costa Rica, Marsellesa, Sarachimor
Kona Peaberry Coffee
USA|Big Island Coffee Roasters

$26.00 · 113g · $23.01/100g

3 sizes
  • 113g — $26.00 ($23.01/100g)
  • 283g — $49.00 ($17.31/100g)
  • 2267g — $349.00 ($15.39/100g)

Details

Origin
100% Kona Peaberry coffee
Process
Washed
Variety
Peaberry, Typica
Rom Yen, Thailand (Medium Roast)

$10.72 · 200g · $5.36/100g

3 sizes
  • 200g — $10.72 ($5.36/100g)
  • 500g — $21.45 ($4.29/100g)
  • 1000g — $38.73 ($3.87/100g)

Details

Origin
Chiang Rai, Thailand
Process
Washed
Variety
Typica, Catimor, Catuai, Yellow Catuai, Caturra
San Francisco & Ozolotepec - Washed Community Lot - Sierra Sur, Mexico *Roasted 9/1/26*
USA|Loveless Coffees

$13.00 · 113g · $11.50/100g

4 sizes
  • 113g — $13.00 ($11.50/100g)
  • 226g — $24.00 ($10.62/100g)
  • 1000g — $62.50 ($6.25/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
San Francisco, Ozolotepec - Sierra Sur, Mexico
Process
Washed
Variety
Typica & Bourbon
Producer
9 Local Producers
edwin & luz
Germany|Neues Schwarz

$13.54 · 250g · $5.42/100g

Details

Origin
Peru, Valle Pauran
Process
Washed
Variety
Typica
Producer
Edwin Cordova Sagarvinaga & Luz María López Acuna
MUYU
Germany|SUEDHANG
In StockPeruUncommon

$16.16 · 250g · $6.46/100g

3 sizes
  • 250g — $16.16 ($6.46/100g)
  • 500g — $29.92 ($5.98/100g)
  • 1000g — $54.27 ($5.43/100g)

Details

Origin
Moyobamba, Peru
Process
Washed
Variety
Caturra, Catimor, Pache, Typica
Producer
Aproeco Kooperative
DECAF Colombia
Czechia|BeBerry Coffee

$17.68 · 250g · $7.07/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Sugar Cane Decaf process
Variety
Colombia, Caturra, Castillo, Typica
Producer
Community lottery
Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Espresso)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $55.14 ($5.51/100g)

Details

Origin
Goroka Eastern Highlands, Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon
Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Filter)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $55.14 ($5.51/100g)

Details

Origin
Goroka Eastern Highlands, Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon
Indonesia Prau Typica Mosto Natural Drip Coffee
UAE|Julith Coffee

$21.78 · 105g · $20.75/100g

Details

Origin
Prau, Indonesia
Process
Experimental Mosto natural
Variety
Typica
Producer
Reza Nurullah
Onwards
UK|Red Bank Coffee Roasters

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $58.36 ($5.84/100g)

Details

Origin
Santa Domingo Cacalotepec, Sierra Juárez, Oaxaca, Mexico
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon, Mundo Novo
Peru Nueva Florida
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$13.97 · 250g · $5.59/100g

Details

Origin
Peru - Rio Negro, Satipo, Junin
Process
Beroende på väder och temperatur, men i snitt fermenteras kaffet 18-22 timmar i öppna tankar av cement. Därefter tvättas kaffet med rent vatten.
Variety
Typica, Caturra, Bourbon, Pache
Producer
Nueva Florida: familjer med mellan 2-6 hektar mark per familj.
Limited Batch: Trinity
USA|Tradition Coffee Roasters

$30.00 · 340g · $8.82/100g

Details

Origin
Oaxaca, Mexico
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Maragogipe, Mundo Novo, and Typica
Producer
Smallholder farmers from San Miguel de Guerrero