
Kaffeelix
Daily Grind, washed
Daily Grind, washed is a Rene Hernandez, San Lucas Farm, Santa Ana, Washed, Sarchimor coffee from Kaffeelix.
In stock since:
Details
- Origin
- Rene Hernandez, San Lucas Farm, Santa Ana
- Process
- Washed
- Variety
- Sarchimor
Available Sizes▾
- 250g — $11.66 ($4.66/100g)
- 1000g — $41.91 ($4.19/100g)

Daily Grind, washed
Daily Grind, washed is a Rene Hernandez, San Lucas Farm, Santa Ana, Washed, Sarchimor coffee from Kaffeelix.
In stock since:
Details
- Origin
- Rene Hernandez, San Lucas Farm, Santa Ana
- Process
- Washed
- Variety
- Sarchimor
Available Sizes
- 250g — $11.66 ($4.66/100g)
- 1000g — $41.91 ($4.19/100g)
Similar coffees to this Rene Hernandez, San Lucas Farm, Santa Ana Washed Sarchimor

Delicious Days
Ahuachapan, El Salvador Washed Pacamara
Johan & Nyström
$17.07

Limoncillo
Matagalpa Washed Caturra
Dayglow Coffee
$24.00

Carlos Cadena Espresso
Mexico Washed Sarchimor
Monogram Coffee
$14.82

Manhattan Coffee - El Ingenio - Filter
El Salvador Washed Bourbon, Pacas, San Pacho
Speciality Coffee CA
$16.00

El Salvador Santa Rosa
El Salvador Washed
Onyx Coffee Lab
$9.50

Daily Driver
Central and South America Washed Various
Dune Coffee Roasters
$18.50
Description
Cup Profile: Cocoa, hazelnut, grape, milk chocolate, well balanced Key Facts: Rene Hernandez, San Lucas Farm, Santa Ana Variety: Sarchimor Washed, 1,150 m About the Coffee: Our Daily Grind comes from El Salvador and is a Sarchimor variety grown by Rene Hernandez on his San Lucas Farm at around 1,150 metres above sea level. It has balanced acidity, a pleasant sweetness and a medium body, making it an easy-drinking filter coffee. A good choice if you’re just getting into filter coffee — or simply looking for something gentle to start the day with.
More from Kaffeelix

Kenya Gikirima PB - washed
$18.77

Ethiopia Guji Megadu - anaerobic natural
$21.05

Colombia Pink Bourbon - washed
$15.93

Guatemala Quetzalito Organic - washed
$16.98

Uganda Muki Fruity - natural
$16.02

Ethiopia Gotiti Washed Organic - washed
$17.64
