
Klatch Coffee
Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey is a Costa Rica, Honey, Caturra coffee from Klatch Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Honey
- Variety
- Caturra
- Producer
- Finca El Mango Honey
Available Sizes▾
- 310g — $24.95 ($8.05/100g)
- 907g — $59.95 ($6.61/100g)
- 2267g — $124.95 ($5.51/100g)

Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey is a Costa Rica, Honey, Caturra coffee from Klatch Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Honey
- Variety
- Caturra
- Producer
- Finca El Mango Honey
Available Sizes
- 310g — $24.95 ($8.05/100g)
- 907g — $59.95 ($6.61/100g)
- 2267g — $124.95 ($5.51/100g)
Similar coffees to this Costa Rica Honey Caturra

Archers - Cafe Rivense El Jardin Black Honey
Costa Rica Black Honey Catuai
Speciality Coffee CA
$28.00

Dos Olas
Chirripó, Costa Rica Honey Caturra/Catuai
Eight Ounce Coffee
$19.99

Costa Rica, La Guaca
Costa Rica, Chirripó, Brunca, Costa Rica Honey Red Catuai
Methodical Coffee
$26.50

Costa Rica - Cafe Rivense Black Honey
San Jose, Chirripó Black Honey Catuai
Archers Coffee
$8.17

Costa Rica - Las Lajas - Black Honey
Costa Rica Honey
Brandywine Coffee Roasters
$28.00

Costa Rica, Labrador Gesha
Labrador Gesha, Costa Rica Red Honey Gesha
Kiss the Hippo Coffee
$38.00
Description
Experience the remarkable depth and evolution of Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey, a coffee that becomes even more expressive with every sip. In the cup, Finca El Mango delivers a clean, beautifully rounded expression of honey processing, showcasing vibrant fruit and layered sweetness rather than a heavily fermented profile. Aromas of stone fruit, cherry, red fruit, and brown sugar invite you in, followed by rich notes of molasses, blood orange, and dried apricot. A lively malic and tartaric acidity brings to mind yellow peach, white grape, and currant, while nectarine and ripe tropical fruit add another layer of complexity. As the cup cools, the experience continues to unfold, revealing hints of blackberry, peach, and almond before giving way to deeper cocoa, caramel, and toffee sweetness. A silky, medium-plus body carries these flavors into a long, satisfying finish of chocolate, caramel, and lingering stone fruit—a beautifully dynamic cup that rewards you from the first sip to the last. Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey comes from Café Rivense del Chirripó, a family-owned micromill founded by Régulo Ureña and Isabel Rojas in 2005. Located in the Chirripó micro-region of southern Costa Rica’s Brunca region, Café Rivense has earned recognition for its exceptional coffees through multiple Cup of Excellence competitions, including an impressive 5th-place finish in the 2019 Costa Rica Cup of Excellence with its Vista al Chirripó Caturra Honey lot.
More from Klatch Coffee

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
$19.95

Panama Don Julian Geisha Natural
$39.95

Panama Altieri Rola Catuai Natural
$29.95

El Salvador Las Mercedes Pepinal 1
$22.95

El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
$19.95

Ethiopia Yirgacheffe Konga Qawissa Washed G1
$24.95

