
Klatch Coffee
Sumatra Mutu Batak
Sumatra Mutu Batak is a Indonesia, Wet Hulled coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Indonesia
- Process
- Wet Hulled
Available Sizes▾
- 310g — $19.95 ($6.44/100g)
- 907g — $48.95 ($5.40/100g)
- 2267g — $103.95 ($4.59/100g)

Sumatra Mutu Batak
Sumatra Mutu Batak is a Indonesia, Wet Hulled coffee from Klatch Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Indonesia
- Process
- Wet Hulled
Available Sizes
- 310g — $19.95 ($6.44/100g)
- 907g — $48.95 ($5.40/100g)
- 2267g — $103.95 ($4.59/100g)
Similar coffees to this Indonesia Wet Hulled

Dark Sumatra
Indonesia
Caffe Lusso
$22.00

Tiger
Sumatra Wet Hulled Ateng, Bor Bor, Catimor, Timor
Bird Rock Coffee Roasters
$23.00

SUMATRA: Indonesia Washed
Northern Sumatra Washed Heirloom
Pirates of Coffee
$15.00

Sumatra - Harimau Tiger
Sumatra
Iowa Coffee Roasters
$10.50

Indonesia - Bener Kelipah, Central Sumatera Coffee
Bener Meriah, Aceh Sumatra Classic Natural Abyssinia, Typica
Archers Coffee
$14.98

Sumatra Ketiara Gayo ORGANIC
Våtskalat Ateng, Gayo 1, Timtim
Gringo Nordic Coffee Roasters
$13.64
Description
Not your father's Sumatra. This new generation Sumatra has flavor notes of cacao, cedar and bell pepper with a hint of lavender floral notes. A cup that is very clean and balanced while still providing the body one expects from Indonesia. The Sumatra Lintong Mutu Batak comes from selected producers surrounding the town of Lintongnihuta in the Provinsi Sumatera Utara (Northern Sumatra Province). This specific area is located on the southern shores of Lake Toba, which is the largest volcanic lake in the world. The soil around the southern part of the lake is volcanic which leads to exceptional terrain for growing coffee. The town of Lintong Nihuta sits on a plateau that ranges from 1000 meters with a few farms to around 1300 meters.
More from Klatch Coffee

Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
$24.95

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
$19.95

Panama Don Julian Geisha Natural
$39.95

Panama Altieri Rola Catuai Natural
$29.95

El Salvador Las Mercedes Pepinal 1
$22.95

El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
$19.95

