
LiLo Coffee Roasters
COLOMBIA Santuario Project Campo Hermoso Raspberry Mossto Co-Fermented
COLOMBIA Santuario Project Campo Hermoso Raspberry Mossto Co-Fermented is a Colombia - Quindío, Raspberry Mossto Co-Fermented, Caturra coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia - Quindío
- Process
- Raspberry Mossto Co-Fermented
- Variety
- Caturra
- Producer
- Campo Hermoso / Camilo Merizalde
Available Sizes▾
- 50g — $10.52 ($21.04/100g)
- 100g — $19.12 ($19.12/100g)
- 200g — $36.97 ($18.49/100g)
- 300g — $55.46 ($18.49/100g)

COLOMBIA Santuario Project Campo Hermoso Raspberry Mossto Co-Fermented
COLOMBIA Santuario Project Campo Hermoso Raspberry Mossto Co-Fermented is a Colombia - Quindío, Raspberry Mossto Co-Fermented, Caturra coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia - Quindío
- Process
- Raspberry Mossto Co-Fermented
- Variety
- Caturra
- Producer
- Campo Hermoso / Camilo Merizalde
Available Sizes
- 50g — $10.52 ($21.04/100g)
- 100g — $19.12 ($19.12/100g)
- 200g — $36.97 ($18.49/100g)
- 300g — $55.46 ($18.49/100g)
Description
【Cupping Comment】 ① Bursting raspberry and passion fruit flavors. ② Sweet and tart notes of pink grapefruit and cherry. ③ A crisp, rosé-like finish that lingers pleasantly. 【Origin】 Colombia 【Region】Quindío 【Farm】 Campo Hermoso / Camilo Merizalde 【Altitude】 1850-2100m 【Variety】 Caturra 【Process】 Raspberry Mossto Co-Fermented 【Roast Level】 1 light roast 【Flavor】 raspberry、passionfruit、pink grapefruit、cherry、rosé wine 【Start date of handling】 2025, 12/16 We ship coffee beans within 7 days of roasting. About the beans, stickers and flavor illustrations that arrive Santuario Project LiLo Coffee Roastersでもお馴染みのサントゥアリオプロジェクトはCamilo Merizalde氏が主導するプロジェクトです。1998年にコロンビアのカウカ県ポパヤンの地で「コロンビアマイルド」を復活を目指した彼は、一から農園を設計し、木の播種から収穫、精選にいたるまで非常に高いクオリティを持った独自のマニュアルを作り、スペシャルテイコーヒーの生産に力をいれてきました。 ブラジルやメキシコなど、他国の生産者との関わりの中で、ユニークで最高のコーヒーをつくろうと本格始動したのがSantuario projectです。 The Santuario Project is led by Camilo Merizalde, focusing on producing high-quality coffee using special varieties and unique processing methods. This project collaborates with partners in Colombia, Brazil, Mexico, Costa Rica, and other countries, aiming to create unique and exceptional coffee. Process: Raspberry Mossto Co-Fermented ・収穫後、ミューシレージを 25%取り除く ・ラズベリーを使用したアナエロビックプロセスを22 時間実施。 ・モストを吹きかけ、天日乾燥させる
About LiLo Coffee Roasters
- Location
- Osaka, Japan
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- JPY
More from LiLo Coffee Roasters

GUATEMALA Cascada Encantada Fredy Morales Jr. Geisha Pacamara Fermentation Washed
$10.52

KENYA Chorongi AA Washed
$4.78

COLOMBIA San Rafael Watermelon Risaralda Pereira Yeast Fermentation Washed
$7.65

ETHIOPIA Niguse Gemeda Silinga Natural
$6.69

ETHIOPIA Morke Niguse Gemeda Natural
$6.69

ETHIOPIA Niguse Gemeda Chire Washed
$6.69