
LiLo Coffee Roasters
ESPRESSO BLEND
ESPRESSO BLEND is a East Timor ・Ethiopia・Brazil・ Myanmar coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- East Timor ・Ethiopia・Brazil・ Myanmar
Available Sizes▾
- 50g — $4.78 ($9.56/100g)
- 100g — $7.65 ($7.65/100g)
- 200g — $14.02 ($7.01/100g)
- 300g — $21.04 ($7.01/100g)

ESPRESSO BLEND
ESPRESSO BLEND is a East Timor ・Ethiopia・Brazil・ Myanmar coffee from LiLo Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- East Timor ・Ethiopia・Brazil・ Myanmar
Available Sizes
- 50g — $4.78 ($9.56/100g)
- 100g — $7.65 ($7.65/100g)
- 200g — $14.02 ($7.01/100g)
- 300g — $21.04 ($7.01/100g)
Similar coffees across all roasters

Lionshare Espresso Blend
Ethiopia
Caffe Lusso
$22.00

Chocolate Berry Espresso (1kg)
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$69.99

Chocolate Berry Espresso
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$19.99

Gran Miscela Carmo Espresso Blend
Brazil
Caffe Lusso
$21.00

EspressoBlend Emmi
Classic espresso blend Natural mixed varieties
Kaffeelix
$11.69

BAM BAM! 500g
Brazil, Peru, Uganda
Lykke Kaffegårdar
$24.64
Description
Rich crema, deep bittersweet aroma, and a bold sweetness. Enjoy the chocolatey richness, followed by a hint of concentrated berry-like fruitiness. This blend pays tribute to the classic espresso, while adding the vibrant character unique to specialty coffee. A timeless favorite at LiLo Coffee Roasters—loved since the very beginning. 【Cupping Comment】 ① The robust richness of dark chocolate ② A savory nutty flavor ③ A subtle hint of blueberry fragrance 【from Blender】 This blend is crafted with a focus on two key elements: the comforting balance that makes you want to enjoy it all year round, and the fruity brightness that only specialty coffee can offer. We use beans that truly shine when roasted a bit darker—such as those from Myanmar, where LiLo Coffee Roasters co-manages a farm. It's an excellent choice for those who love a coffee with rich sweetness, a satisfying depth, and great compatibility with milk. 【Roast Level】 4 Dark roast 【Flavor】 chocolate・nuts・berry We ship coffee beans within 7 days of roasting. 【Origin】 East Timor ・Ethiopia・Brazil・ Myanmar About the beans, stickers and flavor illustrations that arrive この投稿をInstagramで見る LiLo Coffee Life(@lilocoffeelife)がシェアした投稿
About LiLo Coffee Roasters
- Location
- Osaka, Japan
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- JPY
More from LiLo Coffee Roasters

GUATEMALA Cascada Encantada Fredy Morales Jr. Geisha Pacamara Fermentation Washed
$10.52

KENYA Chorongi AA Washed
$4.78

COLOMBIA San Rafael Watermelon Risaralda Pereira Yeast Fermentation Washed
$7.65

ETHIOPIA Niguse Gemeda Silinga Natural
$6.69

ETHIOPIA Morke Niguse Gemeda Natural
$6.69

ETHIOPIA Niguse Gemeda Chire Washed
$6.69


