BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ntwari II, Natural Bourbon - Burundi
USA|Little Waves Coffee Roasters

Little Waves Coffee Roasters

$26.25340gIn Stock

Ntwari II, Natural Bourbon - Burundi

Ntwari II, Natural Bourbon - Burundi is a Kayanza Province, Burundi, Natural, Bourbon coffee from Little Waves Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Little Waves Coffee Roasters

Details

Origin
Kayanza Province, Burundi
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
small-scale women farmers
Available Sizes▾
  • 340g — $26.25 ($7.72/100g)
  • 907g — $52.50 ($5.79/100g)
  • 2267g — $131.25 ($5.79/100g)

Description

Name: Ntwari II Region: Kayanza Province, Burundi Tasting Notes: yellow apple, fig, and dried pineapple Producers: small-scale women farmers Process: Natural Variety: Bourbon Altitude: 1,683 MASL Roast: Light More: We’ve purchased a few coffees from JNP Coffee founder Jeanine Niyonzima-Aroian because the quality is always superior. In addition to her quality prerogatives, Jeanine also focuses specifically on increasing gender diversity within the Burundian coffee community. Jeanine is also the only woman majority shareholder of a larger Burundi coffee conglomerate and a role model not just in Burundi but also in the coffee community. JNP works with organizations that focus on gender diversity and inclusivity in the region, such as the International Women’s Coffee Alliance Burundi Chapter. They also founded the nonprofit Burundi Friends International to educate youth, improve financial literacy, and create self-sustaining communities. As for Ntwari II: Meet the woman behind this coffee. While her name will remain private to honor her wishes, her courage, leadership and vision deserve to be celebrated.  It takes courage to enter the coffee business as a widow. In Kirundi, ntwari speaks to both courage and leadership—qualities embodied by the woman whose coffee carries this name. Several years after her husband’s passing, she continued building her place in an industry largely led by men. She found her voice as a farmer, businesswoman, and leader, determined to grow a coffee business of her own. Along the way, she connected with Jeanine Niyonzima-Aroian and other women through JNP Coffee, joining a community of farmers who were learning, experimenting, and strengthening their approaches to specialty coffee. The knowledge and relationships she gained became part of her journey, adding to the work and determination she was already bringing to her farm and business. Today, she is not only growing coffee—she is creating opportunities for other women. As her business grows, she is bringing young women alongside her, sharing what she has learned and helping create a path for those who will follow. Ntwari coffee is grown in Muyinga, now part of Buhumuza Province, and processed at a women-owned wet mill. This coffee honors her courage, her leadership, and the journey she continues to shape on her own terms. We're excited to continue working with JNP and bring you all this beautiful natural coffee. We love it for its unique profile and its kaleidoscope of flavors.     *IF you would like this coffee ground, please specify the brew method in the comments.  Bags are 12oz, 2lb, 5lb

About Little Waves Coffee Roasters

Location
North Carolina, United States
Region
North America
Visit Little Waves Coffee Roasters →