
Andytown Coffee Roasters
BURUNDI TURIHAMWE
BURUNDI TURIHAMWE is a BURUNDI, WASHED, BOURBON coffee from Andytown Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $17.00 ($7.52/100g)
- 2267g — $155.00 ($6.84/100g)

BURUNDI TURIHAMWE
BURUNDI TURIHAMWE is a BURUNDI, WASHED, BOURBON coffee from Andytown Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $17.00 ($7.52/100g)
- 2267g — $155.00 ($6.84/100g)
Similar coffees to this BURUNDI WASHED BOURBON

Burundi Bavyeyi - Washed
Burundi Washed
Goodboybob
$26.00

Ntwari II, Natural Bourbon - Burundi
Kayanza Province, Burundi Natural Bourbon
Little Waves Coffee Roasters
$26.25

Rwanda Urugori
Rwanda, Nyamasheke Washed Anaerobic Bourbon
Rum Baba Coffeeroasters
$18.26
Description
Kirundi for "together,” Turihamwe is produced by seven women coffee farmers who pooled their earnings to build Burundi's first women-owned washing station in 2019. By controlling production and quality at this stage, they've unlocked a cup prized for its bright, sweet, citrusy character. More than sixty percent of the contributing farmers of this lot are women, reflecting their commitment to support women in coffee production.
About Andytown Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Andytown Coffee Roasters

INDONESIA NATURAL MOUNT IJEN
$17.50

DECAF MEXICO ESMERALDA
$15.75

FALL AT THE FILLMORE BLEND
$17.50

MEXICO BELLA VISTA WOMEN'S GROUP
$15.75

COLD BREW BLEND
$12.50

WIND & SEA BLEND
$15.25