BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Burundi Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Burundi.

80 in stock53 roasters26.7/mo avg

Origin

Burundi

80 in stock · 74 roaster-direct

Price / 100g

$5.53 – $11.53

median $7.63 · 71 lots

Top regions

Kayanza, Kayanza province, Kayanza Commune

Common processes

Washed, Natural, Honey

Top varieties

Red Bourbon, Bourbon, SL28

Just arrived

Last updated 2026-09-29

74 coffees from Burundi — page 1 of 2

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Long Miles ‘Funny Bourbon’ Natural Process Education Lot 2025
USA|Passenger

$30.50 · 250g · $12.20/100g

Details

Origin
Kayanza & Muramvya, Burundi
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
Heza
Burundi Ninga Hills
USA|Carrier Roasting Co

$22.50 · 340g · $6.62/100g

3 sizes
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 907g — $53.00 ($5.84/100g)
  • 2267g — $120.75 ($5.33/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Washed, dried on raised beds
Variety
Red Bourbon
Producer
Long Miles Coffee Project and many smallholding farmers
Bumba
USA|Passenger

$26.25 · 250g · $10.50/100g

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Heza
Burundi Mikuba 8
USA|H&S

$21.00 · 125g · $16.80/100g

3 sizes
  • 125g — $21.00 ($16.80/100g)
  • 250g — $36.00 ($14.40/100g)
  • 1000g — $114.00 ($11.40/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
multiple smallholder farmers
Migoti
UK|Workshop Coffee

$22.00 · 250g · $8.80/100g

3 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 500g — $44.00 ($8.80/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Rubanda, Mutambu, Bujumbura, Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
1,326 smallholders near Migoti Hill in Rubanda
Burundi Ninga Hill Honey Peaberry Espresso
USA|Saint Frank Coffee

$23.00 · 283g · $8.13/100g

2 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 2267g — $149.00 ($6.57/100g)

Details

Origin
Muramuya, Kayanza
Process
Whole cherries are floated and hand sorted before removing the skins with a disk style McKinnon depulper. The freshly pulped coffee is then sealed in a "jacky bin" 60 hours of anaerobic fermentation. The honey parchment coffee is then set to dry on raised beds with daily turning for 15-20 days until reaching 10.5% moisture and 0.55aw.
Variety
Anaerobic Honey Bourbon Peaberry
Producer
Ninga Hill and the Long Miles Coffee Project
Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
USA|Equator Coffees

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $52.25 ($5.76/100g)
  • 2268g — $122.75 ($5.41/100g)

Details

Origin
Kirundo & Mutarishwa, Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Smallholder Farmers
Candy Floss
Canada|Escape Coffee

$19.77 · 300g · $6.35/100g

2 sizes
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 900g — $51.53 ($5.72/100g)

Details

Origin
Muyinga, Burundi
Process
Natural Anaerobic
Variety
Bourbon
Producer
Hafi Coffee
Ninga 2025
USA|Passenger

$26.25 · 250g · $10.50/100g

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Heza
HEZA BURUNDI PEABERRY HONEY
USA|Port 2050 Coffee Roasters

$22.00 · 150g · $14.67/100g

Details

Origin
Kayanza / Burundi
Process
Honey
Variety
Peaberry bourbon
Producer
Heza washing station
Burundi Hafi Natural Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$20.00 · 301g · $6.64/100g

2 sizes
  • 301g — $20.00 ($6.64/100g)
  • 2268g — $137.00 ($6.04/100g)

Details

Origin
Burundi - Muyinga Province, Burundi
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Various Smallholder Producers
Masha Burundi
USA|Superthing

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $65.00 ($7.17/100g)
  • 2267g — $154.00 ($6.79/100g)

Details

Origin
Burundi, Kayanza
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Masha
Kibingo
USA|JBC Coffee Roasters

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Kayanza. Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
3515 Smallholder Farmers | Kibingo Washing Station
Kiss of God
Canada|Escape Coffee

$18.71 · 300g · $5.88/100g

2 sizes
  • 300g — $17.65 ($5.88/100g)
  • 900g — $48.71 ($5.41/100g)

Details

Origin
Ngozi Province, Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Bahire
Burundi Ninga Hills
USA|Metric Coffee

$25.00 · 298g · $8.39/100g

3 sizes
  • 298g — $25.00 ($8.39/100g)
  • 907g — $63.00 ($6.95/100g)
  • 2268g — $136.00 ($6.00/100g)

Details

Origin
Butanyerera Province, Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Long Miles Coffee
Burundi Masha Honey
Australia|Single O

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)

Details

Origin
Kayanza
Process
Honey
Variety
Bourbon
Producer
Masha Washing Station
Long Miles Munyinya
USA|Ceto

$16.00 · 120g · $13.33/100g

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
Washed
Variety
Field Blend
Producer
Long Miles Munyinya
Burundi Ntwari Natural
USA|Red Rooster Coffee

$29.75 · 340g · $8.75/100g

Details

Origin
Muyinga Province, Burundi
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Ntwari
BURUNDI Kibingo
Czechia|BeBerry Coffee

$16.28 · 250g · $6.51/100g

Details

Origin
Burundi
Process
Honey
Variety
Red Bourbon
Producer
Kibingo
Burundi Nemba Kayanza
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$17.99 · 250g · $7.20/100g

Details

Origin
Burundi - Kayanza
Process
Våtförädlad
Variety
Röd Bourbon
Producer
Småjordbruk kring Nemba Tvättstation
Burundi Kayanza Butanyerera
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$19.00 · 301g · $6.31/100g

2 sizes
  • 301g — $19.00 ($6.31/100g)
  • 2268g — $133.00 ($5.86/100g)

Details

Origin
Burundi - Kayanza Commune, Butanyerera
Process
Natural
Variety
Local Bourbon Cultivars
Producer
289 Smallholder Producers
Burundi Nkuba
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$18.26 · 250g · $7.31/100g

2 sizes
  • 250g — $18.27 ($7.31/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
Kayanza province
Process
Natural, Yeast Inoculated
Variety
Red Bourbon
Producer
Butegana Washing Station
Ntwari II, Natural Bourbon - Burundi
USA|Little Waves Coffee Roasters

$26.25 · 340g · $7.72/100g

3 sizes
  • 340g — $26.25 ($7.72/100g)
  • 907g — $52.50 ($5.79/100g)
  • 2267g — $131.25 ($5.79/100g)

Details

Origin
Kayanza Province, Burundi
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
small-scale women farmers
Bluebird Coffee Roastery | Home | Specialty Espresso Blend
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$10.07 · 250g · $4.03/100g

2 sizes
  • 250g — $10.07 ($4.03/100g)
  • 1000g — $30.44 ($3.04/100g)

Details

Origin
Brazil and Burundi
Process
Medium Roast
Variety
Yellow Bourbon, Red Bourbon, Catuai, Caturra
Producer
Various
Heza
UK|Red Bank Coffee Roasters

$15.92 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.92 ($6.37/100g)
  • 1000g — $51.73 ($5.17/100g)

Details

Origin
Heza Washing Station, Kayanza, Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Burundi Gahahe
Czechia|BeBerry Coffee

$17.21 · 250g · $6.88/100g

Details

Origin
Burundi
Process
the washing method
Variety
Red Bourbon
Producer
Gahahe
Bahire
Canada|Ethica Roasters

$18.35 · 250g · $7.34/100g

2 sizes
  • 250g — $18.35 ($7.34/100g)
  • 1000g — $55.06 ($5.51/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Burundi Gihere Natural
Poland|Runty Roaster

$19.25 · 250g · $7.70/100g

2 sizes
  • 250g — $19.25 ($7.70/100g)
  • 1000g — $66.35 ($6.63/100g)

Details

Origin
Burundi — Ngozi
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Gihere
Nyagishiru
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$22.19 · 250g · $8.87/100g

Details

Origin
Burundi - Muyinga
Process
Classic Natural - Raised Beds
Variety
Red Bourbon
Producer
Muraho
Campazi #5 Natural
USA|JBC Coffee Roasters

$29.00 · 340g · $8.53/100g

Details

Origin
Murata. Kayanza. Burundi
Process
Natural. Dried on Raised Beds
Variety
Red Bourbon
Producer
847 Smallholder Farmers | Umoco Washing Station
BURUNDI Kibingo
Czechia|BeBerry Coffee

$16.28 · 250g · $6.51/100g

Details

Origin
Burundi
Process
Honey
Variety
Red Bourbon
Producer
Kibingo
Burundi Ninga Lot 11
USA|Wonderstate Coffee

$27.00 · 250g · $10.80/100g

4 sizes
  • 100g — $14.75 ($14.75/100g)
  • 250g — $27.00 ($10.80/100g)
  • 680g — $63.00 ($9.26/100g)
  • 2267g — $185.00 ($8.16/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Natural
Burundi Ubuntu Decaf
USA|Saint Frank Coffee

$23.00 · 283g · $8.13/100g

2 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 2267g — $129.00 ($5.69/100g)

Details

Origin
Kayanza Province Burundi, East Africa
Process
A combination of Fully Washed and Anaerobic Honey fermentation finished with the Swiss Water Decaffeination Process.
Variety
Bourbon
Producer
Contributing farmers on Gikungere Hill and Bumba Hill from a combined 770 families. Processed by the Long Miles Coffee Project.
Fall Annuals 2026
USA|Ceremony Coffee Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

4 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 340g — $150.00 ($44.12/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2268g — $133.00 ($5.86/100g)

Details

Origin
Burundi + Costa Rica
Process
Washed + Honey
Variety
Catuai + Bourbon
BURUNDI TURIHAMWE
USA|Andytown Coffee Roasters

$17.00 · 226g · $7.52/100g

2 sizes
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 2267g — $155.00 ($6.84/100g)

Details

Origin
BURUNDI
Process
WASHED
Variety
BOURBON
Producer
2000 smallholder farmers x Turihamwe station
Gakenke / Burundi / Washed / Bourbon
Germany|Ordinary Coffee Roasters

$18.20 · 200g · $9.10/100g

Details

Origin
Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Gakenke
Izuba Espresso
UK|Workshop Coffee

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Runinya, Kabarore, Kayanza, Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Several thousand smallhold growers
Burundi - Kivuvuma Natural
UAE|Archers Coffee

$13.61 · 250g · $5.45/100g

2 sizes
  • 250g — $13.61 ($5.45/100g)
  • 1000g — $43.57 ($4.36/100g)

Details

Origin
Gahombo, Kayanza Province
Process
Natural
Variety
Mibirizi
Producer
Andrea Fabiani / Diane Nsengiyumva
Burundi Gitwe Micro Lot 3
USA|Olympia Coffee Roasting

$26.50 · 340g · $7.79/100g

3 sizes
  • 340g — $26.50 ($7.79/100g)
  • 907g — $64.77 ($7.14/100g)
  • 2267g — $149.43 ($6.59/100g)

Details

Origin
Burundi
Burundi Migoti Hill Washed
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$12.14 · 250g · $4.86/100g

2 sizes
  • 250g — $12.14 ($4.86/100g)
  • 1000g — $42.64 ($4.26/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Migoti Coffee Co.
Favourite Pear / Burundi
Canada|Rosso Coffee Roasters

$21.18 · 340g · $5.40/100g

3 sizes
  • 340g — $18.35 ($5.40/100g)
  • 907g — $45.88 ($5.06/100g)
  • 2267g — $108.01 ($4.76/100g)

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Smallholders
Giku (Honey), Burundi
Spain|Atmans Coffee

$23.89 · 250g · $9.56/100g

3 sizes
  • 250g — $23.89 ($9.56/100g)
  • 500g — $44.37 ($8.87/100g)
  • 1000g — $86.47 ($8.65/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Honey
Variety
Red Bourbon
Producer
Long Miles
Giku, Burundi
Spain|Atmans Coffee

$21.62 · 250g · $8.65/100g

3 sizes
  • 250g — $21.62 ($8.65/100g)
  • 500g — $43.24 ($8.65/100g)
  • 1000g — $87.61 ($8.76/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Long Miles Coffee
Long Miles Auction •  Ninga Hill • Yeast Fermentation Fully Washed • Red Bourbon • Burundi
UK|Taith Coffee

$23.21 · 200g · $11.61/100g

2 sizes
  • 200g — $23.21 ($11.61/100g)
  • 1000g — $92.84 ($9.28/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Yeast Fermentation Fully Washed
Variety
Red Bourbon
KIBINGO
Germany|SUEDHANG

$17.75 · 250g · $7.10/100g

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
washed
Variety
Bourbon
Producer
Kibingo washing station
Burundi - Kibingo Oro
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 270g · $7.59/100g

Details

Origin
Burundi
Process
Naturel avec levures Oro
Variety
Bourbon rouge
Producer
3,515 petits producteurs
Izuba
UK|Full Court Press

$15.25 · 200g · $7.63/100g

3 sizes
  • 200g — $15.25 ($7.63/100g)
  • 500g — $33.56 ($6.71/100g)
  • 1000g — $71.62 ($7.16/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Burundi Mikuba Honey Micro Lot 4
USA|Olympia Coffee Roasting

$27.00 · 340g · $7.94/100g

3 sizes
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 907g — $66.77 ($7.36/100g)
  • 2267g — $154.42 ($6.81/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Honey
BURUNDI KAYANZA – espresso – 1kg
Poland|Kafar

$48.39 · 1000g · $4.84/100g

Details

Origin
Burundi
Process
washed
Variety
Red bourbon
Producer
kooperatywa farm regionu
BURUNDI KAYANZA – espresso – 250g
Poland|Kafar

$12.75 · 250g · $5.10/100g

Details

Origin
Burundi
Process
washed
Variety
Red bourbon
Producer
kooperatywa farm regionu