
Little Waves Coffee Roasters
Jaguar
Jaguar is a Blend of 50% Natural Mexico, 30% Washed Colombia, 20% Washed Ethiopia coffee from Little Waves Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Blend of 50% Natural Mexico, 30% Washed Colombia, 20% Washed Ethiopia
Available Sizes▾
- 340g — $21.50 ($6.32/100g)
- 907g — $43.00 ($4.74/100g)
- 2267g — $107.50 ($4.74/100g)

Jaguar
Jaguar is a Blend of 50% Natural Mexico, 30% Washed Colombia, 20% Washed Ethiopia coffee from Little Waves Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Blend of 50% Natural Mexico, 30% Washed Colombia, 20% Washed Ethiopia
Available Sizes
- 340g — $21.50 ($6.32/100g)
- 907g — $43.00 ($4.74/100g)
- 2267g — $107.50 ($4.74/100g)
Similar coffees across all roasters

Jaguar Espresso Fair Trade Organic
Honduras, Honduras, Sumatra Multiple Multiple
Equator Coffees
$19.50

Tractor Beam Blend
Superthing
$20.00

S.O. Blend
Colombia, Brazil, & Ethiopia Washed & Natural Regionally Dependent
Coava Coffee Roasters
$20.00

Seasonal Espresso
Natural & Washed Mixed varietal
Axil Coffee Roasters
$16.00

Major Monuments Espresso
South America Blend Washed/Natural
Go Get Em Tiger
$22.00

Yellow Espresso Blend
Brazil / Guatemala Natural / Washed
HAYB
$8.12
Description
Name : Jaguar Origin : Blend of 50% Natural Mexico, 30% Washed Colombia, 20% Washed Ethiopia Made to taste like the sun, the natural Mexico brings a juicy mouthfeel with notes of caramel, toffee, chocolate, cinnamon, and fruits with vibrant acidity. We like to brew this as espresso at a 1:2 -1:2.1 ratio pour over at a 1:16 ratio batch brew at a 1:16 ratio
About Little Waves Coffee Roasters
- Location
- North Carolina, United States
- Region
- North America
More from Little Waves Coffee Roasters

Pedro Isaías Gonzalez - Natural - Guatemala
$25.75

Black Condor, Colombia
$23.00

Dinkinesh: Worka Chelbessa, Ethiopia
$22.50

Atitlán - Washed - Guatemala
$23.25

Kinmuga Peaberry, Papua New Guinea
$24.50

Tierra de Mi Padre: Mujeres de Cofradía y Malinal, Natural, Mexico
$24.75







