
Equator Coffees
Dipsea Espresso
Dipsea Espresso is a Brazil, Guatemala, Colombia, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Guatemala, Colombia
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes▾
- 340g — $18.00 ($5.29/100g)
- 907g — $41.00 ($4.52/100g)
- 2268g — $96.00 ($4.23/100g)

Dipsea Espresso
Dipsea Espresso is a Brazil, Guatemala, Colombia, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Guatemala, Colombia
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes
- 340g — $18.00 ($5.29/100g)
- 907g — $41.00 ($4.52/100g)
- 2268g — $96.00 ($4.23/100g)
Similar coffees across all roasters

Classic Espresso - our full bodied espresso
Poços de Caldas Natural Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
da Matteo
$290.14

Nouveau Espresso Blend (1kg)
Brazil/Guatemala/Ethiopia, Blend Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$55.99

Nouveau Espresso Blend
Brazil/Guatemala/Ethiopia, Blend Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$20.99

Full City Espresso
Brazil/Guatemala, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$20.99

94 Celcius - Orbitales - Espresso Blend
Brazil, Colombia Natural Field Blend
Speciality Coffee CA
$18.00

Forty-Five Espresso Blend (1kg)
Brazil/Colombia/Nicaragua, Blend Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$57.99
Description
A shot of Dipsea Espresso always feels like coming home. We created this classic blend with comfort in mind, recreating the smooth and easy-going flavors that helped many of us to fall in love with espresso. Components: Brazil: Region Norte Pioneiro, Paraná; Producer Capricornio Coffees; Variety Bourbon, Mundo Novo, Catuaí, Tupi; Milling Natural. A natural-process coffee from Brazil forms the rich base of Dipsea Espresso, combining the nutty characteristics typical of Brazilian coffee with delicate fruit flavors. Guatemala: Region Atitlan; Producer Multiple producers; Variety Bourbon, Catuai, Caturra; Milling Washed. To enhance the body and complexity of the blend, we add a fully washed coffee from Guatemala with notes of chocolate and baking spices. Colombia: Region Boyaca, Cundinamarca; Producer Multiple producers; Variety Castillo, Colombia; Milling Washed. The finishing touch of Dipsea Espresso is a fully washed coffee from Colombia. Its citrus-like acidity lifts and accentuates the flavors of the blend's other components.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00







