
Equator Coffees
Jaguar Espresso Fair Trade Organic
Jaguar Espresso Fair Trade Organic is a Honduras, Honduras, Sumatra, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Honduras, Honduras, Sumatra
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes▾
- 340g — $19.50 ($5.74/100g)
- 907g — $44.25 ($4.88/100g)
- 2268g — $104.00 ($4.59/100g)

Jaguar Espresso Fair Trade Organic
Jaguar Espresso Fair Trade Organic is a Honduras, Honduras, Sumatra, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Honduras, Honduras, Sumatra
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes
- 340g — $19.50 ($5.74/100g)
- 907g — $44.25 ($4.88/100g)
- 2268g — $104.00 ($4.59/100g)
Similar coffees across all roasters

Jaguar
Little Waves Coffee Roasters
$21.50

Coffee Organic Expresso
Ethiopia, Honduras, Brazil Natural Blend
Terres de Café
$14.68

Hazel Nuts Espresso (1kg)
Marcala, Honduras Natural Catuaí
Eight Ounce Coffee
$67.99

Caramello Espresso (1kg)
Minas Gerais, Brazil Natural Yellow Catuaí
Eight Ounce Coffee
$69.99

Organic EspressoBlend St. Pöltner Röstung FTO
Fairtrade and organic certified espresso blend Washed mixed varieties
Kaffeelix
$12.80

Forty-Five Espresso Blend (1kg)
Brazil/Colombia/Nicaragua, Blend Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$57.99
Description
Jaguar is a new world approach to a traditional-style espresso This all-time bestseller is sweet enough to taste great on its own, while maintaining enough richness and intensity to stand up to milk. Components: Honduras: Region Marcala, La Paz; Producer COMUCAP; Variety Bourbon, Catuaí, Caturra, Pacas, Typica; Milling Washed. We begin this blend with a washed coffee from COMUCAP, a women-led cooperative in the Marcala region of Honduras, that adds bright clarity and clean sweetness, laying the foundation for a balanced, vibrant espresso. Honduras: Region Marcala, La Paz; Producer APROCOMSA; Variety Bourbon, Catuai, Caturra, Lempira, Ihcafe 90, Pacas, Typica; Milling Natural. We add complexity with a natural-processed coffee from APROCOMSA in La Paz, Honduras, that brings distinct fruity notes and a creamy texture, layering depth into the blend's fruit-forward character. Sumatra: Region Sumatra, Aceh; Producer PT. Ihtiyeri Keti Ara; Variety Bourbon, Catimor, and Typica; Milling Wet Hulled. We complete the blend with a wet-hulled coffee that adds classic Sumatran depth, with a rich body and earthy undertones, rounding out the blend into a bold, full-flavored espresso.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00








