
Loveless Coffees
Janyn Escobar - Washed Gesha - Huehuetenango, Guatemala
Janyn Escobar - Washed Gesha - Huehuetenango, Guatemala is a Agua Dulce, Huehuetenango, Guatemala, Washed, Gesha coffee from Loveless Coffees.
In stock since:
Details
- Origin
- Agua Dulce, Huehuetenango, Guatemala
- Process
- Washed
- Variety
- Gesha
- Producer
- Finca El Tesoro - Janyn Escobar
Available Sizes▾
- 113g — $35.00 ($30.97/100g)
- 226g — $35.00 ($15.49/100g)
- 1000g — $35.00 ($3.50/100g)
- 2267g — $35.00 ($1.54/100g)

Janyn Escobar - Washed Gesha - Huehuetenango, Guatemala
Janyn Escobar - Washed Gesha - Huehuetenango, Guatemala is a Agua Dulce, Huehuetenango, Guatemala, Washed, Gesha coffee from Loveless Coffees.
In stock since:
Details
- Origin
- Agua Dulce, Huehuetenango, Guatemala
- Process
- Washed
- Variety
- Gesha
- Producer
- Finca El Tesoro - Janyn Escobar
Available Sizes
- 113g — $35.00 ($30.97/100g)
- 226g — $35.00 ($15.49/100g)
- 1000g — $35.00 ($3.50/100g)
- 2267g — $35.00 ($1.54/100g)
Description
Producer: Finca El Tesoro - Janyn Escobar Location: Agua Dulce, Huehuetenango, Guatemala Variety: Gesha Process: Washed Harvest: 2026 Farm Altitude: 1800m Importer: Shared Source Contract Price: $13.00 per pound About Guatemala: Guatemala's primary specialty coffee producing regions are in the rainy western mountains of Antigua and Huehuetenango. High elevation and rich volcanic soil result in cup profiles laden with dark chocolate flavors and citrus acidity like that of a sweet hard candy. The sugars and acidity in the coffee produced here tend to be very well balanced, meaning you experience a round flavor without any unpleasant sourness. About Washed Coffee: The washed process is the standard, method of preparing coffee before roasting. It results in high-clarity, delicate flavors. The process begins with mechanically de-pulping the coffee cherry, followed by repeated washing with clean water to ensure the complete removal of the fruit mucilage. The coffee is then fermented for a short period of time to remove the parchment layer, and then dried in the a single layer either in the sun or in shade for several days.
More from Loveless Coffees

Danche Station - Natural Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
$22.00

San Francisco & Ozolotepec - Washed Community Lot - Sierra Sur, Mexico *Roasted 9/1/26*
$13.00

Kamavindi Select - Washed Field Blend - Embu, Kenya
$13.00

Pink Guava Moon - E.A. Decaf - Huila, Colombia
$12.00

Danche Station - Washed Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
$24.00

Yenser Urán - Anaerobic Natural Chiroso - Urrao, Colombia
$28.00