
Loveless Coffees
Yenser Urán - Anaerobic Natural Chiroso - Urrao, Colombia
Yenser Urán - Anaerobic Natural Chiroso - Urrao, Colombia is a Finca El Pencil - Urrao, Antioquia, Colombia, Natural Anaerobic, Chiroso coffee from Loveless Coffees.
In stock since:
Details
- Origin
- Finca El Pencil - Urrao, Antioquia, Colombia
- Process
- Natural Anaerobic
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Yenser Urán
Available Sizes▾
- 113g — $18.00 ($15.93/100g)
- 226g — $28.00 ($12.39/100g)
- 1000g — $125.00 ($12.50/100g)
- 2267g — $215.00 ($9.48/100g)

Yenser Urán - Anaerobic Natural Chiroso - Urrao, Colombia
Yenser Urán - Anaerobic Natural Chiroso - Urrao, Colombia is a Finca El Pencil - Urrao, Antioquia, Colombia, Natural Anaerobic, Chiroso coffee from Loveless Coffees.
In stock since:
Details
- Origin
- Finca El Pencil - Urrao, Antioquia, Colombia
- Process
- Natural Anaerobic
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Yenser Urán
Available Sizes
- 113g — $18.00 ($15.93/100g)
- 226g — $28.00 ($12.39/100g)
- 1000g — $125.00 ($12.50/100g)
- 2267g — $215.00 ($9.48/100g)
Description
Producer: Yenser Urán Location: Finca El Pencil - Urrao, Antioquia, Colombia Variety: Chiroso Process: Natural Anaerobic Harvest: 2026 Farm Altitude: 1800m Importer: Forest Coffees Contract Price: $11.88 per pound About Natural Coffee: The oldest method of processing coffee. The coffee cherres are dried in the sun with skin and mucilage intact before de-pulping, leading to significant changes in flavor, sweetness, and acidity. The process is overall simpler than washed, but to procuce high quality natural coffees a lot of monitoring and care is necessary, requiring the constant removal of individual cherries that begin to rot or over-ferment. The final product is very sweet, and presents distinctive winey flavors and red fruit acidity. About Anaerobic Coffee: During the fermentation stage, the coffee is placed into sealed bags or barrels with the oxygen pumped out. The lack of oxygen selects for a different array of microorganisms (yeasts and bacteria) which produce different compounds than if oxygen had been present. This method can be applied to either washed or natural coffees, which is why we refer to it as a secondary process. This method is relatively new, and leads to an incredible array of delicious coffees that are often heavy on fruit flavors. Interestingly, this method often tames the wildness of natural coffees, leading to some of the best coffees we've ever tasted.
More from Loveless Coffees

Danche Station - Natural Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
$22.00

San Francisco & Ozolotepec - Washed Community Lot - Sierra Sur, Mexico *Roasted 9/1/26*
$13.00

Kamavindi Select - Washed Field Blend - Embu, Kenya
$13.00

Pink Guava Moon - E.A. Decaf - Huila, Colombia
$12.00

Danche Station - Washed Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
$24.00

Todos Santos - Washed Community Lot - Hueuetenango, Guatemala
$19.50