
Loveless Coffees
Danche Station - Washed Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
Danche Station - Washed Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia is a Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia, Washed, Wolisho & Kurume coffee from Loveless Coffees.
In stock since:
Details
- Origin
- Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Wolisho & Kurume
- Producer
- Danche Washing Station & 800 local producers
Available Sizes▾
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 226g — $24.00 ($10.62/100g)
- 1000g — $70.00 ($7.00/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Danche Station - Washed Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
Danche Station - Washed Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia is a Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia, Washed, Wolisho & Kurume coffee from Loveless Coffees.
In stock since:
Details
- Origin
- Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Wolisho & Kurume
- Producer
- Danche Washing Station & 800 local producers
Available Sizes
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 226g — $24.00 ($10.62/100g)
- 1000g — $70.00 ($7.00/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)
Similar coffees to this Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia Washed Wolisho & Kurume

Danche Chelbesa – Filter
Gedeb woreda, Gedeo Zone, Chelbesa Ethiopia Dega & Wolisho varietals
Small Batch Roasting Co
$20.37

Danche
Ethiopia, Chelbesa, Gedeb Washed Karume, Wolisho
Ex Animo Coffee
$19.06

Chelbesa Danche Local Landraces Washed
Ethiopia - Yirgacheffe - Gedeo Washed Local Landraces
Datura
$25.03

Ethiopia-YIRGACHEFFE Gedeb Chelbessa Washed
Ethiopia Washed
R Ki Coffee Lab
$16.24

2026 Danche, 2nd Selection - Ethiopia
Ethiopia Washed Ethiopian Landrace
SEY
$26.50

Datura Coffee Paris - Chelbesa Danche - Ethiopia - Local Landraces Washed
Ethiopia Washed Local Landraces
Speciality Coffee CA
$33.00
Description
Producer: Danche Washing Station & 800 local producers Location: Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia Variety: Wolisho & Kurume Process: Washed Harvest: 2026 Farm Altitude: 2220m Importer: The Coffee Quest Contract Price: $8.60 per pound About Ethiopia: Ethiopia is thought to be the genetic origin of the coffee plant. The terroir of Ethiopia boasts a high elevation, consistent rainfall, and rolling hills of red loamy soil, that's ideal for growing high quality coffee. Producers generally own small plots of land with subsistence farms and a few coffee trees. Coffee grown in Ethiopia is known for small and dense beans, packed with complex fruit and floral flavors and a tea-like body. About Washed Coffee: The washed process is the standard, method of perparing coffee before roasting. It results in high-clarity, delicate flavors. The process begins with mechanically de-pulping the coffee cherry, followed by repeated washing with clean water to ensure the complete removal of the fruit mucilage. The coffee is then fermented for a short period of time to remove the parchment layer, and then dried in the a single layer either in the sun or in shade for several days.
More from Loveless Coffees

Danche Station - Natural Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
$22.00

San Francisco & Ozolotepec - Washed Community Lot - Sierra Sur, Mexico *Roasted 9/1/26*
$13.00

Kamavindi Select - Washed Field Blend - Embu, Kenya
$13.00

Pink Guava Moon - E.A. Decaf - Huila, Colombia
$12.00

Yenser Urán - Anaerobic Natural Chiroso - Urrao, Colombia
$28.00

Todos Santos - Washed Community Lot - Hueuetenango, Guatemala
$19.50