
Machina Coffee
Kighuthu, Uganda - Filter
Kighuthu, Uganda - Filter is a Uganda, Extended Fermentation Natural, SL-14, SL-28, Regional Landraces coffee from Machina Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Uganda
- Process
- Extended Fermentation Natural
- Variety
- SL-14, SL-28, Regional Landraces
- Producer
- Smallholder Farmers
Available Sizes▾
- 250g — $17.24 ($6.90/100g)
- 1000g — $53.05 ($5.31/100g)

Kighuthu, Uganda - Filter
Kighuthu, Uganda - Filter is a Uganda, Extended Fermentation Natural, SL-14, SL-28, Regional Landraces coffee from Machina Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Uganda
- Process
- Extended Fermentation Natural
- Variety
- SL-14, SL-28, Regional Landraces
- Producer
- Smallholder Farmers
Available Sizes
- 250g — $17.24 ($6.90/100g)
- 1000g — $53.05 ($5.31/100g)
Similar coffees to this Uganda Extended Fermentation Natural SL-14, SL-28, Regional Landraces

Sironko
Rwenzori, Uganda natural SL14, SL28
Shokunin Coffee
$15.96

Uganda / Zukuka Bora Washed
Uganda Washed SL28 & SL34
NewGround Coffee
$19.22

Uganda – Zebigi
Upper Bukyabo, Uganda washed SL14, SL28, Nyasaland
Father’s Coffee
$17.47

Kenya Gatura – Filter
Kenya Washed SL28 and SL34
Five Elephant
$7.87

Kii - Kenia Filter
Kenia Washed SL28, SL34, Batian
19 Grams
$20.00

Uganda - Namugowa
Mt Elgon, eastern Uganda washed (cherry fermentation) Nyasaland, SL14, SL28
Father’s Coffee
$18.63
More from Machina Coffee

Primavera Family, Guatemala - Espresso
$15.25

Equatoria, South Sudan - Espresso
$15.25

Nestor Lasso Twin Pack, Colombia - Filter
$26.53

Happy Capybara, Brazil - Espresso (Decaf)
$12.60

Blueberry Candy, Nicaragua - Espresso
$19.89

Kighuthu, Uganda - Espresso
$17.24