
Man versus Machine
SUPERNATURAL, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC
SUPERNATURAL, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC is a Ethiopia, Natural, Heirloom coffee from Man versus Machine.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $19.23 ($7.69/100g)
- 1000g — $65.88 ($6.59/100g)

SUPERNATURAL, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC
SUPERNATURAL, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC is a Ethiopia, Natural, Heirloom coffee from Man versus Machine.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $19.23 ($7.69/100g)
- 1000g — $65.88 ($6.59/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Natural Heirloom

Ethiopia Danche Natural
Chelbesa, Gedeo Natural Heirloom
Klover Coffee
$26.00

Diima Danche
gedeo, gedeb, ethiopia natural heirloom
Prolog Coffee
$3.65

Chelbesa Danche Local Landraces Washed
Ethiopia - Yirgacheffe - Gedeo Washed Local Landraces
Datura
$25.03

Ethiopia - Danche - Natural
Danse Sayisa, Ethiopia Natural Heirloom
Wes Ngopi
$6.45

Ethiopia Banko Chelchele Heirloom Super natural
Ethiopia Super Natural Heirloom
GOÛT & CO
$1.66

Danche Station - Natural Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia Natural Wolisho & Kurume
Loveless Coffees
$22.00
Description
Danche is a washing station located in Chelbesa, Gedeo. It is owned by SNAP COFFEE, and is organic certified. The station buys cherries from approximately 400 farmers who produce good yields thanks to fertile soil and good farming methods. The farms sit at high altitudes (2000 - 2300 masl) and have an average size between 1-2 hectares.
More from Man versus Machine

JAIRO ARCILA WATERMELON, COLOMBIA, WASHED *ANOMALY EDITION*
$34.02

DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
$16.95

LA MEMEYA, EL SALVADOR, NATURAL *TANTALUM EDITION*
$24.92

BURTUKAANA, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC
$19.23

NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND
$15.82

SURE SHOT, BRAZIL, NATURAL
$14.68
