
Man versus Machine
NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND
NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND is a Brazil, Minas Gerais / Ethiopia, Gedeo, Natural, Red Catuai / Wolisho, Dega coffee from Man versus Machine.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Minas Gerais / Ethiopia, Gedeo
- Process
- Natural
- Variety
- Red Catuai / Wolisho, Dega
Available Sizes▾
- 250g — $15.82 ($6.33/100g)
- 1000g — $53.36 ($5.34/100g)

NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND
NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND is a Brazil, Minas Gerais / Ethiopia, Gedeo, Natural, Red Catuai / Wolisho, Dega coffee from Man versus Machine.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Minas Gerais / Ethiopia, Gedeo
- Process
- Natural
- Variety
- Red Catuai / Wolisho, Dega
Available Sizes
- 250g — $15.82 ($6.33/100g)
- 1000g — $53.36 ($5.34/100g)
Similar coffees across all roasters

culture. | nemesis signature
Brazil, Ethiopia washed, natural
Nemesis Coffee
$16.24

S.O. Blend
Colombia, Brazil, & Ethiopia Washed & Natural Regionally Dependent
Coava Coffee Roasters
$20.00

Two Decades Blend
Natural, Washed
Origin Roasting
$30.50

Old School Espresso
60% Minas Gerais, Brazil; 40% Guji, Ethiopia Pulped Natural & Washed Yellow Catuai, Mundo Novo, Red Catuai, Heirloom
Vibrant Coffee Roasters
$10.10

Coffee Organic Expresso
Ethiopia, Honduras, Brazil Natural Blend
Terres de Café
$14.68

Nova Espresso Blend
Washed & Pulped Natural Various
Horsham Coffee Roaster
$11.94
Description
While we’re passionate about Single Origins, the Nudist Blend is our one exception. It brings together two of our favourite Single Origin coffees into something greater than the sum of its parts. Brazil - The farms of José Maria de Oliveira are home to the drying patios, raised beds, wet mill, silos, orchard, garden, and horse stables. The Coffee is a rich and sweet Coffee, that’s more on the chocolaty side of coffees. Ethiopia - Intensely sweet and fruity, this coffee is somewhat on the winey and heavierside, supported by a delicate acidity. It’s giving the Nudist Blend this unique jammy like taste and sweetness.
More from Man versus Machine

JAIRO ARCILA WATERMELON, COLOMBIA, WASHED *ANOMALY EDITION*
$34.02

DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
$16.95

LA MEMEYA, EL SALVADOR, NATURAL *TANTALUM EDITION*
$24.92

BURTUKAANA, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC
$19.23

SUPERNATURAL, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC
$19.23

SURE SHOT, BRAZIL, NATURAL
$14.68







