
Manta Ray Coffee Roasters
Uganda Zukuka Bora | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Espresso)
Uganda Zukuka Bora | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Espresso) is a Muyanda Mt Elgon, Uganda, Washed, SL 14 & SL 28 coffee from Manta Ray Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Muyanda Mt Elgon, Uganda
- Process
- Washed
- Variety
- SL 14 & SL 28
Available Sizes▾
- 200g — $15.45 ($7.73/100g)
- 1000g — $55.14 ($5.51/100g)

Uganda Zukuka Bora | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Espresso)
Uganda Zukuka Bora | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Espresso) is a Muyanda Mt Elgon, Uganda, Washed, SL 14 & SL 28 coffee from Manta Ray Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Muyanda Mt Elgon, Uganda
- Process
- Washed
- Variety
- SL 14 & SL 28
Available Sizes
- 200g — $15.45 ($7.73/100g)
- 1000g — $55.14 ($5.51/100g)
Similar coffees to this Muyanda Mt Elgon, Uganda Washed SL 14 & SL 28

Tanat - Isaac Obua - Washed
Mount Elgon, Uganda Washed Nyasaland, SL14, SL28
Entropica Coffee
$26.00

Uganda - Namugowa
Mt Elgon, eastern Uganda washed (cherry fermentation) Nyasaland, SL14, SL28
Father’s Coffee
$18.59

Uganda Sipi Falls
Sipi, Kapchorwa District, Uganda Extended Fermentation Washed SL 14 and SL 28
Wide Awake Coffee
$8.32

Bulaago
Bulaago, Mt Elgon, Eastern Uganda Natural SL 28, SL 34
Origin Roasting
$26.54

Sipi Tangwen Fermentation
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda Washed with 92 hour fermentation SL 28, SL 34
Origin Roasting
$29.89

Uganda – Zebigi
Upper Bukyabo, Uganda washed SL14, SL28, Nyasaland
Father’s Coffee
$17.43
Description
About This Single Origin Uganda Zukuka Bora | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Espresso) ROAST: Espresso Roast PROCESS: Washed REGION: Muyanda Mt Elgon ELEVATION: 1500 VARIETAL: SL 14 & SL 28 CUP: Cooked Green Apple, Red Currant, Brown Sugar This coffee comes from Muyanda, a smallholder-growing community on the slopes of Mt Elgon in eastern Uganda, near the city of Mbale. Mt Elgon is an ancient volcanic mountain on the border of Uganda and Kenya, and its fertile volcanic soils, high elevation and cool mountain climate provide an ideal environment for growing distinctive Arabica coffee. The area’s slow ripening conditions help develop sweetness and complexity in the cup. The coffee is produced by local smallholder farming families and processed at the Muyanda Wet Mill by Zukuka Bora Coffee Company. Zukuka Bora is a Ugandan-led social enterprise that works directly with coffee-growing communities across Mt Elgon. Its model goes beyond buying coffee: it invests in farmer training, equipment, processing infrastructure and longer-term income opportunities, helping farmers receive better value for their harvest and build more sustainable livelihoods. For this washed lot, ripe coffee cherries are selectively harvested and delivered to the Muyanda Wet Mill. The fruit is removed, the parchment coffee is washed to create clarity and structure, and then carefully dried before milling and export. This process highlights the clean, sweet and balanced character of coffee from the region. In the cup, this coffee is warm, juicy and comforting. Expect notes of stewed apple, red currant and brown sugar, with a gentle fruit acidity and a rounded caramel-like sweetness. The finish is soft and lingering, making it a beautifully approachable expression of Uganda’s Mt Elgon coffee landscape.
About Manta Ray Coffee Roasters
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Manta Ray Coffee Roasters

Ethiopia Faysel Abdosh Washed | Hambella Sidama (Single Origin Filter)
$23.18

Ethiopia Hambela Anaerobic Natural | Guji | (Single Origin Filter)
$21.07

Uganda Zukuka Bora | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Filter)
$15.45

Honduras Los Pinos Typica Washed (Single Origin Filter)
$17.56

Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Espresso)
$15.45

Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Filter)
$15.45



