
mazelab
GOTITI
GOTITI is a Honey coffee from mazelab.
In stock since:
Details
- Process
- Honey
Available Sizes▾
- 200g — $20.99 ($10.49/100g)
- 1000g — $92.34 ($9.23/100g)

GOTITI
GOTITI is a Honey coffee from mazelab.
In stock since:
Details
- Process
- Honey
Available Sizes
- 200g — $20.99 ($10.49/100g)
- 1000g — $92.34 ($9.23/100g)
Similar coffees to this Honey

Ethiopia Banko Gotiti
Ethiopia Washed
Olympia Coffee Roasting
$24.50

Ethiopia - Banko Taratu - Washed
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed 74110 & 74112
Wes Ngopi
$6.46
442 Ethiopia GEDEB GOTITI G1 Washed
Gedeb Gotiti, Gedeo zone,Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
Philocoffea
$10.00

Banko Gotiti
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
Round Hill Roastery
$21.20

Artist Reserve: Ethiopia Gotiti
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia 74158
Color Roasters
$12.00

Kaffebønner Etiopia Banko Gotiti
Ethiopia, Yirgacheffe Washed Heirloom
Kaffa
$24.72
Description
Banko Gotiti is a washing station in the Gedeb woreda of Gedeo, in the hills the trade still calls Yirgacheffe. It stands on a ridge east of Gedeb town and buys cherry from the smallholders farming around it. What grows there are coffee gardens rather than farms, most of them a hectare or two, planted beneath false banana and shade trees and worked without chemicals because nobody here ever started using them. Everything sits high, roughly 1950-2150 masl, so the cherry ripens slowly and comes in dense. It is picked ripe, delivered the same day, pulped and fermented in tank, washed clean and then laid out on raised beds for about two weeks, turned by hand and covered through the hottest part of the afternoon. The varieties are the local landraces that grow all across Gedeo, a mix nobody has ever fully catalogued. In the cup we find lemon zest and raspberry, white blossom in the aroma, white pomelo through the middle, and honey sweetness holding it all together.





