
mazelab
HAMBELLA
HAMBELLA is a Ethiopia, Honey, MIXED HEIRLOOM coffee from mazelab.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $54.05 ($27.03/100g)
- 1000g — $258.79 ($25.88/100g)

HAMBELLA
HAMBELLA is a Ethiopia, Honey, MIXED HEIRLOOM coffee from mazelab.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $54.05 ($27.03/100g)
- 1000g — $258.79 ($25.88/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Honey MIXED HEIRLOOM

Ethiopia Lalesa Black Honey
Ethiopia Black Honey Heirloom
Friedhats
$21.62

Coffee KSF Heirloom Honey
Ethiopia - Limmu / Khalid Shifa Farm Honey Process Heirloom
Terres de Café
$22.64

Ethiopia Badaye - Honey
Ethiopia Honey Heirloom
Nubra Coffee Roasters
$21.62

Ethiopia, Othosololo
Ethiopia, Greitu Korsa, Guji, Oromia Honey JARC 74158, 74112, 74110
Methodical Coffee
$34.91

Ethiopia, Haro Sorsa
Haro Sorsa, Ethiopia Honey Ethiopian Heirloom
Kiss the Hippo Coffee
$20.00

Othosololo - Honey Landrace
Greita Korsa, Guji, Ethiopia Honey Processed Ethiopian Landrace
Flower Child
$29.00
Description
During our Ethiopia visit, this honey lot from Faysel Abdosh immediately stood out on the cupping table with its warm sweetness, soft fruit depth, and clean, elegant structure. The cherries are carefully selected, soaked, depulped, and dried slowly for 35 days with the mucilage kept on the bean, giving the coffee a rounded sweetness, gentle body, and a very expressive fruit character. For us, it is a beautiful Ethiopian honey coffee, soft, layered, sweet, and very easy to fall in love with.






