
Color Roasters
Artist Reserve: Ethiopia Gotiti
Artist Reserve: Ethiopia Gotiti is a Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia, Wet Processed with Depulper, Left to Dry with Choice Amount of Mucilage, 74158 coffee from Color Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Wet Processed with Depulper, Left to Dry with Choice Amount of Mucilage
- Variety
- 74158
- Producer
- 868 smallholder farmers
Available Sizes▾
- 113g — $12.00 ($10.62/100g)
- 283g — $24.00 ($8.48/100g)
- 907g — $72.00 ($7.94/100g)
- 2267g — $144.00 ($6.35/100g)

Artist Reserve: Ethiopia Gotiti
Artist Reserve: Ethiopia Gotiti is a Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia, Wet Processed with Depulper, Left to Dry with Choice Amount of Mucilage, 74158 coffee from Color Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Wet Processed with Depulper, Left to Dry with Choice Amount of Mucilage
- Variety
- 74158
- Producer
- 868 smallholder farmers
Available Sizes
- 113g — $12.00 ($10.62/100g)
- 283g — $24.00 ($8.48/100g)
- 907g — $72.00 ($7.94/100g)
- 2267g — $144.00 ($6.35/100g)
Similar coffees to this Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia 74158
442 Ethiopia GEDEB GOTITI G1 Washed
Gedeb Gotiti, Gedeo zone,Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
Philocoffea
$10.00

DE MELLO - Ethiopia Gotiti
Ethiopia Washed 74112
Speciality Coffee CA
$18.00

Ethiopia - Banko Taratu - Washed
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed 74110 & 74112
Wes Ngopi
$6.45

Ethiopia Gotiti *New*
Yirgacheffe, Gedeo Washed Heirloom
Kuma Coffee
$27.00

Ethiopia Gotiti Washed Organic - washed
Gedeb Wereda, South Region Washed 74110, 74112, 7454
Kaffeelix
$17.64

Ethiopia Yirgacheffe Konga Qawissa Washed G1
Ethiopia Washed
Klatch Coffee
$24.95
Description
ARTIST RESERVE: ETHIOPIA GOTITI JASMINE, LYCHEE, BERGAMOT, WHITE GRAPE Gotiti is everything we've always loved about the highest-end washed Yirgacheffes. It bursts with intoxicating jasmine from the moment you grind it, followed by delicate white grape, juicy lychee, and that unmistakable bergamot finish that made this region famous. If colors had flavors, this coffee would be green and white. Elegant. Ethereal. Intensely floral. This is one of the best coffees we've roasted all year. This release features original artwork by Anthony Oilhack. Anthony creates mesmerizing fluid paintings using poured pigments and photographed macro compositions, revealing landscapes and textures that seem almost cosmic. His work mirrors the experience of this coffee—layered, luminous, and constantly evolving as you spend more time with it. Follow Anthony's work: instagram.com/oilhack BEAN DETAILS: ORIGIN: Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia PRODUCER: 868 smallholder farmers ELEVATION: 2,000–2,200 masl VARIETY: 74158 PROCESS: Wet Processed with Depulper, Left to Dry with Choice Amount of Mucilage TASTING NOTES: Jasmine, Lychee, Bergamot, White Grape ROAST TYPE: Light Farm Level About the Washing Station Gotiti Washing Station is located in the Gedeb woreda of Ethiopia's legendary Yirgacheffe region. Built in 2023, the station sits on 2.5 hectares and processes coffee from 868 neighboring smallholder farmers, producing roughly 500–600 metric tons of coffee each harvest. Although the station is new, the traditions behind these coffees stretch back generations. Producers deliver cherries by mule or on foot before meticulous washing, fermentation, and drying preserve the vibrant floral character that has made Gedeb famous throughout the coffee world. Farming & Terroir The producers surrounding Gotiti farm incredibly small plots—typically between 0.1 and 2 hectares—beneath a dense canopy of native trees. False banana plants and towering acacias provide shade while naturally enriching the soil with nitrogen, allowing coffee to flourish with minimal outside inputs. The combination of ancient Ethiopian landrace varieties, rich forest soils, and elevations above 2,000 meters creates ideal conditions for producing remarkably dense, aromatic coffees with extraordinary complexity. This is why coffees from Gedeb continue to define what great washed Ethiopian coffee can be. Processing After harvest, cherries are delivered daily to the washing station where they are carefully sorted before processing. The coffee is: Carefully depulped Traditionally fermented Fully washed Dried slowly on raised African beds Carefully separated by producer and lot throughout processing to maintain quality and traceability Every step is designed to preserve the clarity, florals, and elegance that make this coffee so distinctive.
More from Color Roasters

Ethiopia Chelchele
$22.50

Colombia Yessica Parra - Youth Collab Project - Community Blend of Washed Lots
$9.00

Artist Reserve: Mexico Arturo Ortiz 2026 Harvest
$24.00

Honduras Las Moras - Washed Pacamara
$21.00

Artist Reserve: Colombia Oscar Osorio - Citrus Co-Ferment
$14.00

Honduras El Pedrero - Washed Process Pink Bourbon
$21.00



