
Methodical Coffee
Ethiopia, Othosololo
Ethiopia, Othosololo is a Ethiopia, Greitu Korsa, Guji, Oromia, Honey, JARC 74158, 74112, 74110 coffee from Methodical Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Greitu Korsa, Guji, Oromia
- Process
- Honey
- Variety
- JARC 74158, 74112, 74110
- Producer
- Osolo Station, Daye Bensa
Available Sizes▾
- 340g — $34.91 ($10.27/100g)
- 907g — $79.40 ($8.75/100g)
- 2267g — $185.00 ($8.16/100g)

Ethiopia, Othosololo
Ethiopia, Othosololo is a Ethiopia, Greitu Korsa, Guji, Oromia, Honey, JARC 74158, 74112, 74110 coffee from Methodical Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Greitu Korsa, Guji, Oromia
- Process
- Honey
- Variety
- JARC 74158, 74112, 74110
- Producer
- Osolo Station, Daye Bensa
Available Sizes
- 340g — $34.91 ($10.27/100g)
- 907g — $79.40 ($8.75/100g)
- 2267g — $185.00 ($8.16/100g)
Similar coffees to this Ethiopia, Greitu Korsa, Guji, Oromia Honey JARC 74158, 74112, 74110

Othosololo
Greitu Korsa, Ethiopia Honey JARC 74158/74112/74110
Eight Ounce Coffee
$24.99

94 Celcius - Othosololo - Ethiopia - Honey
Ethiopia Honey JARC 74158, 74112 & 74110
Speciality Coffee CA
$21.00

Othosololo - Honey Process Heirloom - Guji, Ethiopia - Primarily JARC 74158 with some JARC 74112, 74110 - Honey - Ethiopia 8oz
Guji Oromia Honey Primarily JARC 74158 with some JARC 74112, 74110
Norma Supply Co.
$24.00

Othosololo - Honey Landrace
Greita Korsa, Guji, Ethiopia Honey Processed Ethiopian Landrace
Flower Child
$29.00

Othosololo - Ethiopia
Greitu Korsa, Guji, Oromia Honey JARC 74158, 74112 & 74110
94 Celcius
$21.50

Ethiopia Othosololo
Guji Honey JARC 74158, 74112, 74110
Ceremony Coffee Roasters
$32.00
Description
A floral, fruit-forward honey process that captures the best of East Africa.
About Methodical Coffee
- Location
- South Carolina, United States
- Region
- North America













