
Methodical Coffee
Ethiopia, Layo Teraga
Ethiopia, Layo Teraga is a Ethiopia, Uraga Woreda, Ethiopia, Washed, 74110 JARC coffee from Methodical Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Uraga Woreda, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- 74110 JARC
- Producer
- Layo Teraga Cooperative
Available Sizes▾
- 340g — $29.11 ($8.56/100g)
- 907g — $66.29 ($7.31/100g)
- 2267g — $153.87 ($6.79/100g)

Ethiopia, Layo Teraga
Ethiopia, Layo Teraga is a Ethiopia, Uraga Woreda, Ethiopia, Washed, 74110 JARC coffee from Methodical Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Uraga Woreda, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- 74110 JARC
- Producer
- Layo Teraga Cooperative
Available Sizes
- 340g — $29.11 ($8.56/100g)
- 907g — $66.29 ($7.31/100g)
- 2267g — $153.87 ($6.79/100g)
Similar coffees to this Ethiopia, Uraga Woreda, Ethiopia Washed 74110 JARC

Ethiopia Laayyoo
Uraga Natural 74110 + 74112
Ceremony Coffee Roasters
$29.50

Ethiopia Layo Teraga G1 Washed
Ethiopia Washed Heirloom
Driftaway Coffee
$18.00

Ethiopia Limu Genji Challa G1 Washed
Ethiopia Washed 74112 + 74110
Loquat Coffee
$23.50

Archers - Alo Coffee Mewa Village - Ethiopia - Washed
Ethiopia Washed 74158, 74112, 74110
Speciality Coffee CA
$28.00

Ethiopia Laayyoo Natural
Uraga, Guji, Oromia Natural/Sun-dried Ethiopian Landraces (74110 & 74112)
Vibrant Coffee Roasters
$11.70

Ethiopia Hambela
Guji-Jewelo Hambela, Guji Washed Jarc varietals
Rum Baba Coffeeroasters
$18.27
Description
A delicate coffee with floral aromatics, confectionery-like sweetness, and a juicy and fruity complexity.
About Methodical Coffee
- Location
- South Carolina, United States
- Region
- North America






