BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Methodical Coffee

Methodical Coffee is a specialty coffee roaster based in South Carolina, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Methodical Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Costa Rica
Common processes
Washed, Natural, Honey
New in last 30 days
4 (4.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28
Latest restock
2026-09-24

1 coffees in stock (51 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Honduras, San Vicente
USA|Methodical Coffee

$22.81 · 340g · $6.71/100g

3 sizes
  • 340g — $22.81 ($6.71/100g)
  • 907g — $52.01 ($5.73/100g)
  • 2267g — $120.27 ($5.31/100g)

Details

Origin
Honduras, Santa Bárbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas, Catuai, Paraneima, Bourbon, IHCafe90, Lempira
Producer
Beneficio San Vicente