
Metric Coffee
Seismic
Seismic is a specialty coffee from Metric Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 298g — $22.00 ($7.38/100g)
- 907g — $52.00 ($5.73/100g)
- 2268g — $125.00 ($5.51/100g)

Seismic
Seismic is a specialty coffee from Metric Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 298g — $22.00 ($7.38/100g)
- 907g — $52.00 ($5.73/100g)
- 2268g — $125.00 ($5.51/100g)
Similar coffees across all roasters

Sunburst Blend
Washed / Co-Ferment – Intensely Fruity and Sweet
Modcup Coffee
$30.00

Technicolour
Ethiopia, Brazil Washed, Natural
FUNK Coffee
$16.94

WEST COAST - Panther Coffee Blend
Panther Coffee
$23.00

Rise and Run Blend
Verve Coffee Roasters
$24.00

Sermon
Verve Coffee Roasters
$11.50

Starlight
Stoa Coffee
$17.65
Description
Seismic captures the energy of vibration—an impactful blend of coffees from the Americas and East Africa that delivers a lively and unforgettable flavor experience. Radiant yet balanced, this coffee is both smooth and delightfully effervescent. Bursting with notes of seasonal fruit, each sip sparkles with palette-popping brightness. Designed for the bold coffee lover, Seismic shakes hands with adventurous drinkers and nods to those craving something extraordinary. So grab your sense of adventure, your favorite mug, and get ready for a radiant coffee experience that’s anything but ordinary!












