![Parasol [Seasonal Blend]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0247/7125/files/10.5oz-PararsolMockup.jpg?v=1780491347)
Metric Coffee
Parasol [Seasonal Blend]
Parasol [Seasonal Blend] is a Washed coffee from Metric Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
- Producer
- Joiner Alvarado / Various
Available Sizes▾
- 298g — $25.50 ($8.56/100g)
- 907g — $70.00 ($7.72/100g)
- 2268g — $135.00 ($5.95/100g)
![Parasol [Seasonal Blend]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0247/7125/files/10.5oz-PararsolMockup.jpg?v=1780491347)
Parasol [Seasonal Blend]
Parasol [Seasonal Blend] is a Washed coffee from Metric Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
- Producer
- Joiner Alvarado / Various
Available Sizes
- 298g — $25.50 ($8.56/100g)
- 907g — $70.00 ($7.72/100g)
- 2268g — $135.00 ($5.95/100g)
Similar coffees across all roasters

Tropical Weather
Ethiopia Natural, Washed
Onyx Coffee Lab
$6.00

Proud Mary Coffee - LIMITED | SUMMER SOLSTICE | Limited Blend
Blend Washed Mixed
Speciality Coffee CA
$18.00

Sunburst Blend
Washed / Co-Ferment – Intensely Fruity and Sweet
Modcup Coffee
$30.00

SEASONAL BLEND: FALL
Loquat Coffee
$23.00

Summit Blend
Huila, Colombia Washed Caturra, Castillo, Bourbon
Helm
$21.00
Description
Costa Rica and Burundi don't share much on the surface. Different soils, different traditions, opposite sides of the world. But there's something about high-elevation washed coffee that has a way of finding common ground, and Parasol is the proof. One lot brings the foundation: grounded and sweet, with the slow warmth of date sugar and a body that holds the blend together. The other brings the lift: floral and juicy, opening things up with chamomile and a brightness that lands somewhere between delicate tea and fresh watermelon. Neither one overreaches. They just fit. The result is a blend that drinks easily but rewards attention, whether you brew it hot or over ice. Parasol is summer in the best sense of the word: shade-seeking, slow-moving, and exactly what you wanted.





