
Modcup Coffee
Andres Martinez Blackberry Co-Ferment
Andres Martinez Blackberry Co-Ferment is a Andrés Martínez, Cauca, Colombia coffee from Modcup Coffee.
In stock since:
Details
Available Sizes▾
- 250g — $35.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $105.00 ($10.50/100g)

Andres Martinez Blackberry Co-Ferment
Andres Martinez Blackberry Co-Ferment is a Andrés Martínez, Cauca, Colombia coffee from Modcup Coffee.
In stock since:
Details
Available Sizes
- 250g — $35.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $105.00 ($10.50/100g)
Similar coffees to this Andrés Martínez, Cauca, Colombia

Sebastian Ramirez - blackberry co-ferment
Colombia, Quindio, Armenia blackberry co-ferment with thermal shock caturra
Curious Coffee
$28.00

El Obraje, Colombia
El Obraje, Colombia Washed Caturra
Moim Coffee
$26.00

Berry Sweet
Quindio, Colombia Berry Co-fermented Honey Process Caturra
Mae Coffee Roasters
$40.00

Tanat - Monteblanco - Strawberry
Pitalito, Huila, Colombia Co-Fermented With Red Fruits Caturra
Entropica Coffee
$36.00
![Monteblanco [Strawberry]](https://tanat.coffee/wp-content/uploads/2026/04/PAQUETWEB-Colombie-Monteblanco-Strawberry.png)
Monteblanco [Strawberry]
Colombia Red Fruits Co-Fermentation Caturra
Tanat Coffee
$24.92

MAME - UBA Sangria - Omni
Colombia Co-fermentation Caturra
Speciality Coffee CA
$48.00
Description
ROAST: Light ORIGIN: Andrés Martínez, Cauca, Colombia NOTES: Blackberry Compote, Berry Yogurt, Brown Sugar This Caturra from Andrés Martínez is intensely fruit-driven, built around an experimental blackberry co-fermentation that amplifies the coffee’s natural sweetness while preserving clarity and structure. The result is a saturated, modern expression of Colombian coffee — jammy, creamy, and unmistakably blackberry-forward. The cup opens with dense blackberry compote before developing a creamy berry yogurt acidity that keeps all that fruit feeling bright and balanced. Brown sugar sweetness builds underneath, leading into a rich, syrupy finish that lingers with layers of ripe dark fruit.





