
Momos Coffee
Es Chocolat Blend
Es Chocolat Blend is a Colombia, Costa Rica, Brazil, Guatemala, Kenya coffee from Momos Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Costa Rica, Brazil, Guatemala, Kenya
Available Sizes▾
- 200g — $13.00 ($6.50/100g)
- 500g — $25.00 ($5.00/100g)
- 1000g — $40.00 ($4.00/100g)

Es Chocolat Blend
Es Chocolat Blend is a Colombia, Costa Rica, Brazil, Guatemala, Kenya coffee from Momos Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Costa Rica, Brazil, Guatemala, Kenya
Available Sizes
- 200g — $13.00 ($6.50/100g)
- 500g — $25.00 ($5.00/100g)
- 1000g — $40.00 ($4.00/100g)
Similar coffees across all roasters

Chocolate Berry Espresso (1kg)
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$69.99

Equator Blend
Sumatra, Kenya, Colombia, Guatemala Multiple Multiple
Equator Coffees
$18.50

Chocolate Berry Espresso
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$19.99

Decaf Espresso
Brazil, Colombia Multiple Multiple
Equator Coffees
$19.50

Les Chèvres de Montagne
Costa Rica/Colombia, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$19.99

Warmth Espresso Blend
Central America, South America Washed Blend
Monogram Coffee
$12.71
Description
Es Chocolat Momos Coffee’s first signature blend Es Chocolat, the very first signature blend introduced by Momos Coffee, was developed at a time when dark-roasted coffees reminiscent of chocolate were the mainstream style. It reflects the early days of Momos Coffee and the intention to create a coffee that could be enjoyed and loved by everyone. Components: - Colombia Caturra Washed - Costa Rica Blend White Honey - Brazil Yellow Bourbon Pulped Natural - Guatemala Blend Washed - Kenya SL-selection Fully Washed
More from Momos Coffee

Ethiopia Hure Natural
$16.00

Ethiopia Safo Mosto Anaerobic Natural
$13.00

MOMOS COFFEE Specialty Coffee Mix
$12.00

DECAF Ethiopia Guji Uraga Siko Natural
$14.00

DECAF - Colombia Aponte
$14.00

Seasonal Blend Autumn ON-GI
$19.00



![Mellow Signature Blend [Heirloom, Catimor, Caturra]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/MellowBlend.png?v=1772709140)




