BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Jairo Arcila Cherry Espresso
Canada|Monogram Coffee

Monogram Coffee

$21.88300gIn Stock

Jairo Arcila Cherry Espresso

Jairo Arcila Cherry Espresso is a Colombia, Washed, Cherry Co-Fermented, Castillo coffee from Monogram Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Monogram Coffee

Details

Origin
Colombia
Process
Washed, Cherry Co-Fermented
Variety
Castillo
Available Sizes▾
  • 300g — $24.00 ($8.00/100g)
  • 907g — $67.41 ($7.43/100g)
  • 2267g — $166.24 ($7.33/100g)

Description

A playful cherry co-fermented Castillo from longtime friend and producer Jairo Arcila, showcasing just how expressive modern Colombian coffee can be. • Process: Washed, Cherry Co-Fermented • Variety: Castillo • Origin: Colombia • Tasting Notes: Cherry Cola, Orange Blossom, Marzipan Want this for filter?

About Monogram Coffee

Location
Alberta, Canada
Region
North America
Currency
CAD
Visit Monogram Coffee →