
Moving Coffee
The Lab Series
The Lab Series is a Colombia, Honey, Heirloom coffee from Moving Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 100g — $12.71 ($12.71/100g)
- 100g — $14.82 ($14.82/100g)
- 300g — $19.06 ($6.35/100g)
- 300g — $21.18 ($7.06/100g)

The Lab Series
The Lab Series is a Colombia, Honey, Heirloom coffee from Moving Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 100g — $12.71 ($12.71/100g)
- 100g — $14.82 ($14.82/100g)
- 300g — $19.06 ($6.35/100g)
- 300g — $21.18 ($7.06/100g)
Similar coffees to this Colombia Honey Heirloom

HONEY
Active Harvest Regions in Colombia Washed Various
Devocion Coffee
$25.25

Omni / Chaotic Honey
Ethiopia; Colombia Honey; Double Anaerobic Honey Heirloom; Pink Bourbon
Islet Coffee Lab
$37.99

#149 Strawberry Cake Co-ferment Coffee Beans from Colombia
Tolima, Huila, Caldas Strawberry Co-Ferment, Honey & Banana Co-ferment Pink Bourbon
Pair Cupworks
$44.00

Colombia Lemonberry Pop
Santa Maria, Pitalito, Colombia Washed Caturra, Colombia, Castillo
Driftaway Coffee
$23.00
Description
Coffee With Purpose: Supporting Colombia We’re releasing our Colombia Moonlit Orchard (Yellow Bourbon) and Early Christmas (Red Bourbon) early. For every pourover/retail bag sold, $5 will be donated to ProColombia Canada - Earthquake Relief Fund supporting coffee producers and infrastructure recovery in Valle del Cauca & Quindío affected by the recent M7.4 earthquake in western Colombia. Available now until 7 Sept. MOONLIT ORCHARD (AUGUST - OCTOBER) A distinguished Yellow Bourbon Washed from Finca Las Margaritas, this lot highlights the clarity and precision that define Café Granja La Esperanza. Following a 72-hour fermentation and slow, controlled drying, it reveals a layered profile of citrus and caramel, accented by starfruit brightness. Lively, clean, and structured, it offers a cup that is both refreshing and memorable. Star Fruit, Pu'er, Azahar Flower EARLY CHRISTMAS (AUGUST - OCTOBER) From Café Granja La Esperanza in Colombia, this Red Bourbon Honey highlights the estate’s dedication to precision and variety innovation. Cultivated at high elevation and processed with meticulous care. Refined and expressive, it carries through to a lasting finish of sweetness and subtle fruit depth. Red Grapes & Apple, Raisin, Khudri Dates, Cardamom BUTTERSCOTCH CANDY (SEPTEMBER - OCTOBER) A combination that brings fresh synergy to this Ethiopian cup: bright citrus notes balanced by melt-in-your-mouth sweetness, a buttery, creamy mouthfeel, and a floral finish that lingers beautifully. Spun Sugar, Orange Cream Puff, Roasted Green Tea POMELO ESPRESSO (JULY - SEPTEMBER) A combination of LANDRACE and HEIRLOOM varietals, filled with CQI Q Score 86 and above and meeting SCA Q-System clients expectations Açaí, Lemon zest, Blueberry, Apricot Enjoy while supplies last Come try it at our Moving Coffee Bar at 950 Homer St, Vancouver / HQ in Richmond.
About Moving Coffee
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
- Currency
- CAD





