BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Moving Coffee

Moving Coffee is a specialty coffee roaster based in British Columbia, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Moving Coffee.

Top origins
Ethiopia, Costa Rica, Colombia
Common processes
Honey, Natural, Washed
New in last 30 days
0 (0/mo avg)
Newest arrival
2026-06-30
Latest restock
2026-07-03

6 coffees in stock (15 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

AJI Bourbon - COE#6
Canada|Moving Coffee

$15.53 · 100g · $15.53/100g

3 sizes
  • 100g — $15.53 ($15.53/100g)
  • 226g — $27.53 ($12.18/100g)
  • 904g — $97.42 ($10.78/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Bourbon-AJI - "Ethiopian" Landrace Discovery
Gesha Village Bench Maji Gesha N
Canada|Moving Coffee

$12.71 · 100g · $12.71/100g

4 sizes
  • 100g — $12.71 ($12.71/100g)
  • 100g — $13.41 ($13.41/100g)
  • 226g — $19.06 ($8.44/100g)
  • 904g — $63.53 ($7.03/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Geisha
The Lab Series
Canada|Moving Coffee

$12.71 · 100g · $12.71/100g

4 sizes
  • 100g — $12.71 ($12.71/100g)
  • 100g — $14.82 ($14.82/100g)
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 300g — $21.18 ($7.06/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Variety
Heirloom
Alemayehu Hillo Sidamo OCR
Canada|Moving Coffee

$11.29 · 100g · $11.29/100g

4 sizes
  • 100g — $11.29 ($11.29/100g)
  • 100g — $12.00 ($12.00/100g)
  • 226g — $16.94 ($7.50/100g)
  • 904g — $60.71 ($6.71/100g)

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Honey
Variety
Heirloom
Phantom
Canada|Moving Coffee

$14.82 · 226g · $6.56/100g

3 sizes
  • 226g — $14.82 ($6.56/100g)
  • 904g — $55.06 ($6.09/100g)
  • 2200g — $100.95 ($4.59/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra & Catuai
Q ESPRESSO
Canada|Moving Coffee

$14.82 · 226g · $6.56/100g

3 sizes
  • 226g — $14.82 ($6.56/100g)
  • 904g — $55.06 ($6.09/100g)
  • 2200g — $100.95 ($4.59/100g)

Details

Process
Natural
Variety
Bourbon