
Nemesis Coffee
ESPRESSO | Brazil - Cachoeira de Cima
ESPRESSO | Brazil - Cachoeira de Cima is a Sul de Minas, Brazil, natural, catuai coffee from Nemesis Coffee.
Went OOS:
In stock for ~24d 15h
Details
- Origin
- Sul de Minas, Brazil
- Process
- natural
- Variety
- catuai
- Producer
- Cachoeira de Cima
Available Sizes▾
- 250g — $18.35 ($7.34/100g)
- 1000g — $56.47 ($5.65/100g)

ESPRESSO | Brazil - Cachoeira de Cima
ESPRESSO | Brazil - Cachoeira de Cima is a Sul de Minas, Brazil, natural, catuai coffee from Nemesis Coffee.
Went OOS:
In stock for ~24d 15h
Details
- Origin
- Sul de Minas, Brazil
- Process
- natural
- Variety
- catuai
- Producer
- Cachoeira de Cima
Available Sizes
- 250g — $18.35 ($7.34/100g)
- 1000g — $56.47 ($5.65/100g)
Similar coffees to this Sul de Minas, Brazil natural catuai

Caramelo Doce
Minas Gerais, Brazil Natural Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$14.68

Ethica Coffee Roasters - Espresso - Brazil
Brazil Natural Red Catuai
Speciality Coffee CA
$15.00

BRAZIL - Brasilien Espresso
Brazil Natural yellow Catuai; red Catuai
Schön Kaffee
$12.40

Caramelo Doce - 35g
Minas Gerais, Brazil Natural Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

Ethica Espresso
Brazil Natural Red Catuai
Ethica Roasters
$14.12

Espresso B, Brazil
Brazil, Campos ALtos Natural Red Catuaí
MOK
$15.93
Description
Country Brazil Region Sul de Minas Variety catuai Process natural Elevation 950-1250m Roast espresso Taste Notes milk chocolate, apricot, brown sugar
About Nemesis Coffee
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
- Currency
- CAD
More from Nemesis Coffee

KENYA | Muthunzuuni AA
$18.35

DECAF | GUATEMALA - Familia Doando
$16.94

the O.G. | classic
$16.24

culture. | nemesis signature
$16.24

the juice. | everyday filter
$16.94

COSTA RICA | Lica Torres - ET47 natural
$24.00




