
Newav Coffee
Colombia | Finca El Mirador | Washed Bourbon Aji
Colombia | Finca El Mirador | Washed Bourbon Aji is a Colombia, Washed, Bourbon Aji coffee from Newav Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon Aji
- Producer
- Finca El Mirador
Available Sizes▾
- 200g — $22.00 ($11.00/100g)
- 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Colombia | Finca El Mirador | Washed Bourbon Aji
Colombia | Finca El Mirador | Washed Bourbon Aji is a Colombia, Washed, Bourbon Aji coffee from Newav Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Bourbon Aji
- Producer
- Finca El Mirador
Available Sizes
- 200g — $22.00 ($11.00/100g)
- 1000g — $68.00 ($6.80/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed Bourbon Aji

Colombia Palestina Bourbon Aji
Palestina, Huila Washed Bourbon Aji
Bean & Bean Coffee Roasters
$22.00

El Mirador bourbon aji washed
Huila, Colombia washed bourbon ají
Curious Coffee
$29.50

Las Brisas - Washed Bourbon Aji
Colombia Washed Bourbon
Poma Coffee
$33.00

Colombia Gerson Mora Bourbon Aji Farmlevel Reserve
Colombia Washed Bourbon Aji
Verve Coffee Roasters
$38.00

Colombia - Los Chorros: Washed, Bourbon Aji
Colombia Washed Bourbon Aji
3fe Coffee
$19.91
Description
Our notes: An amazing traditional washed processed Bourbon Aji, intense florals and stonefruits. Diego Parra Beltrán runs Finca El Mirador alongside his siblings, a team of fourth-generation coffee producers passionate about the world of specialty coffee. The siblings have worked in many areas of the industry, first creating Diwan Coffee in 2017. Diwan Coffee was born out of the desire to build a family project as a brand of roast coffee and souvenirs with the aim of highlighting coffee culture, promoting the consumption of specialty coffee, and strengthening coffee identity. What started as a roasted coffee brand is now also a specialty coffee supply project that represents effort, family unity, and a shared passion for specialty coffee. Around 2023, together with two friends, they founded Finca El Mirador, where they currently produce and process their own coffee. Each of the siblings plays a fundamental role within the company: Katherine is in charge of marketing, design, and sales, Diego leads logistics and coffee production, and Yessica is in charge of quality control, logistics, and supply. The farm reflects a growing movement among younger Colombian producers who are investing in variety selection, processing precision, and direct relationships with specialty buyers.
More from Newav Coffee

Kenya | Bnivaans Estate | Washed SL-28,34
$18.00

Panama | Hacienda La Esmeralda | Cabana Abajo 9WB | Washed Gesha
$40.00

Panama | Kotowa Las Brujas 9815 | Natural Chakira
$33.00

Colombia | Cafe Granja La Esperanza | Natural Laurina
$21.00

Ethiopia | Gara Agena | Washed Heirloom (Special Prep)
$18.00

Panama | Auromar Firestone | Washed Gesha
$26.00