
Nostos Coffee
COMSA - Café Orgánico Marcala S.A. (Honduras)
COMSA - Café Orgánico Marcala S.A. (Honduras) is a Honduras, Natural, Catuai coffee from Nostos Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $25.20 ($12.60/100g)
- 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

COMSA - Café Orgánico Marcala S.A. (Honduras)
COMSA - Café Orgánico Marcala S.A. (Honduras) is a Honduras, Natural, Catuai coffee from Nostos Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $25.20 ($12.60/100g)
- 1000g — $63.66 ($6.37/100g)
Similar coffees to this Honduras Natural Catuai

Honduras Cafico - Regenerative Organic Certified®
Corquin, Copan, Honduras Washed Catuai, Lempira, Pacas
Equator Coffees
$21.00

Honduras - Finca Cascaritas Lot 19
Santa Rosa de Copán Natural Parainema, Catuai
Archers Coffee
$13.07

HONDURAS | Ovidio Gomez | Catuai | Natural
Honduras Natural Catuai
Proud Mary Coffee
$28.00

Regular Honduras Comayagua
Honduras Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$21.50

Honduras COMSA Marcala
Marcala, La Paz, Honduras Washed
Red Rooster Coffee
$21.25

Organic Honduras Manos De Mujer Fair Trade
Honduras Washed Catuai
Klatch Coffee
$21.95
Description
Our new standing homecoming coffee. An elegant patio dried natural coffee from the Marcala region of Honduras, grown at 1300masl, produced by COMSA. COMSA, Café Orgánico Marcala S.A., began in 2001 when 61 farmers in Marcala, La Paz, Honduras, decided to change the way they worked. Faced with low prices and dependency on synthetic inputs, they committed to organic farming and sought access to speciality markets. From those early days, COMSA has grown to more than 1,600 members and is now recognised as one of Honduras’ most influential cooperatives. This lot is comprised of Catuai, Caturra, Pacas and Parainema and showcases a beautiful round body, with notes of sweet cherries, pecan and panela.
More from Nostos Coffee

Monte Alto - Honey Geisha Tarrazú (Costa Rica)
$35.81

Sugarcane Decaf (Colombia)
$26.53

Valle Alto Geisha - Agricultural Cooperative (Peru)
$27.85

Finca El Meridiano - Mario Hervas - Washed Typica Mejorado (Ecuador)
$29.18

Nano Challa Co-Operative - Jimma (Ethiopia)
$22.55

El Diviso - Nestor Lasso - Ombligon (Colombia)
$47.75



