
MOK (sold by Entropica Coffee)
MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
Roasted by MOK · Sold by Entropica Coffee
MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic is a Marcala, La Paz, Honduras, Natural Anaerobic, Catuaà coffee from MOK.
In stock since:
Details
- Origin
- Marcala, La Paz, Honduras
- Process
- Natural Anaerobic
- Variety
- CatuaÃ
- Producer
- Bryan Adolfo Bautista Zelaya
Available Sizes▾
- 250g — $37.00 ($14.80/100g)
- 1000g — $109.00 ($10.90/100g)

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
Roasted by MOK · Sold by Entropica Coffee
MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic is a Marcala, La Paz, Honduras, Natural Anaerobic, Catuaà coffee from MOK.
In stock since:
Details
- Origin
- Marcala, La Paz, Honduras
- Process
- Natural Anaerobic
- Variety
- CatuaÃ
- Producer
- Bryan Adolfo Bautista Zelaya
Available Sizes
- 250g — $37.00 ($14.80/100g)
- 1000g — $109.00 ($10.90/100g)
Similar coffees to this Marcala, La Paz, Honduras Natural Anaerobic CatuaÃ

Bryan Bautista
La Paz, Honduras 120hrs Anaerobic natural Typica
Shokunin Coffee
$21.62

Tanat - Hellen Mora - Costa Rica - Anaerobic Natural
Costa Rica Anaerobic Natural Caturra
Speciality Coffee CA
$21.00

Costa Rica - Cerro Alto Micromill - Catuai Natural
Central Valley, Costa Rica Natural Catuai
Wes Ngopi
$6.45

Costa Rica: Finca Frailes
Tarrazú Anaerobic Natural (anaerob bärtorkat) Caturra
Muttley & Jacks Coffee Roasters
$11.00

Honduras Finca El Puente • Anaerobic Natural
Honduras Anaerobic Natural Catuai
Ditta Artigianale
$13.00

Honduras - Finca Cascaritas Lot 19
Santa Rosa de Copán Natural Parainema, Catuai
Archers Coffee
$13.07
Description
Tastes Like Mandarin • Dark Chocolate Mousse • Ripe Blackberry MOK's Take: Exceptional coffee where the process doesn’t define the cup but lifts it. Bryan Adolfo Bautista Zelaya runs his coffee farm in Marcala, La Paz, in southwest Honduras, close to the border with El Salvador. The altitude is higher here than in the rest of the country and cherries ripen slower, aiding to the fame of the region. As the third of his generation, Bryan chose to specialise in naturally processed coffees. For the processing of this Catuaí, cherries were handpicked between 1400 and 1540 masl, sorted for ripeness right after and then fermented anaerobically for 96 hours in nylon tanks. After fermentation, cherries were dried on raised beds, on top of strong woven nylon tarps. Nylon is especially great for thermal management and uniform airflow during drying which creates a more precise control environment. Its usage is not uncommon, yet usually not specified because of a lack in knowhow. This coffee was sourced through our importing partner Algrano. The Details FARM N/A PROCESSING Natural Anaerobic ALTITUDE 1400 MASL REGION Marcala, La Paz, Honduras VARIETY Catuaà PRODUCER Bryan Adolfo Bautista Zelaya
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00

Tanat - Alo Chilaka - Natural
$28.00