
Nostos Coffee
Finca El Meridiano - Mario Hervas - Washed Typica Mejorado (Ecuador)
Finca El Meridiano - Mario Hervas - Washed Typica Mejorado (Ecuador) is a Ecuador, Washed, Typica coffee from Nostos Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $29.18 ($14.59/100g)
- 1000g — $108.76 ($10.88/100g)

Finca El Meridiano - Mario Hervas - Washed Typica Mejorado (Ecuador)
Finca El Meridiano - Mario Hervas - Washed Typica Mejorado (Ecuador) is a Ecuador, Washed, Typica coffee from Nostos Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $29.18 ($14.59/100g)
- 1000g — $108.76 ($10.88/100g)
Similar coffees to this Ecuador Washed Typica

FINCA MERIDIANO
Andean Highlands, Ecuador Washed Typica Mejorado
Fortitude
$30.51

Ecuador Finca Meridiano Typica Mejorado Classic washed
Ecuador Classic Washed Typica Mejorado
GOÛT & CO
$3.31

Juan Peña - Ecuador Washed Typica Mejorado
Ecuador, Saraguro Formation, Loja Washed Typica Mejorado
September
$28.00

Tanat - Hacienda la Papaya - Ecuador - Typica Mejorado - Washed
Ecuador Washed; 15 hours of fermentation Typica Mejorado
Speciality Coffee CA
$29.00

Finca la Marquesa - Ecuador
Vilcamba valley, Ecuador Washed Typica Mejorado
Wide Awake Coffee
$8.32
Description
Our first Ecuadorian sourcing venture, a beautiful washed Typica Mejorado from Mario Hervas and his farm, Finca El Meridiano located 1510-1600masl, in a quiet and remote area at the western foothills of the Andes, near the capital, Quito, Ecuador. An ode to Typica Mejorado, which represents 95% of Meridiano's coffee production, this varietal exemplifies a clean, sweet and elegant profile. The coffee presents big notes of stone fruit like peach, with a mango sweetness and a green tea floral elegance on the mouthfeel and finish. Works amazing on filter, and a clean bright espresso.
More from Nostos Coffee

Monte Alto - Honey Geisha Tarrazú (Costa Rica)
$35.81

Sugarcane Decaf (Colombia)
$26.53

COMSA - Café Orgánico Marcala S.A. (Honduras)
$25.20

Valle Alto Geisha - Agricultural Cooperative (Peru)
$27.85

Nano Challa Co-Operative - Jimma (Ethiopia)
$22.55

El Diviso - Nestor Lasso - Ombligon (Colombia)
$47.75