
Noumenon Coffee
Ethiopia - Gesha Village Auction - GVA.NOIR.3 Honey DRD
Ethiopia - Gesha Village Auction - GVA.NOIR.3 Honey DRD is a specialty coffee from Noumenon Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 30g — $25.00 ($83.33/100g)
- 60g — $45.00 ($75.00/100g)
- 120g — $80.00 ($66.67/100g)

Ethiopia - Gesha Village Auction - GVA.NOIR.3 Honey DRD
Ethiopia - Gesha Village Auction - GVA.NOIR.3 Honey DRD is a specialty coffee from Noumenon Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 30g — $25.00 ($83.33/100g)
- 60g — $45.00 ($75.00/100g)
- 120g — $80.00 ($66.67/100g)
Similar coffees across all roasters

UN081 - Gesha Village 26/E-26, Gesha 1931, Natural Anaerobic
Ethiopia Natural Anaerobic Gesha
Special Guests Coffee
$58.36

Gesha Village - Lot 26/136 Oma Honey
Ethiopia Honey Gesha 1931
Datura
$39.82

Gesha Village - E12 Anaerobic Natural
Bench Maji Zone, Ethiopia Anaerobic Natural Gesha
Black & White
$32.00

ETHIOPIA Gesha Village Gesha Oma /32 Washed WX
Bench Maji, Meanit Shasha Woreda, Oma, Ethiopia Washed Gesha 1931
Coffea Circulor
$15.93

Release 072 - Gesha Village Lot 26/E-03, Ethiopia
Ethiopia Semi-Anaerobic Honey Gori Gesha
Special Guests Coffee
$31.83
Description
Gesha Village is a tremendous project run by Rachel Samuel and Willem Boot. The 471-hectare farm, located in Ethiopia's West Omo zone just a few kilometers from the border of South Sudan, was started to return the gesha varietal to its homeland. Today, the farm grows Gesha 1931, Gori Gesha, and few non-gesha varietals like SL28 and the Illubabor Forest varietal. The farm is divided into 8 blocks: Shewa-Jibabu, Shaya, Bangi, Oma, Surma, Narsha, Dimma, and Gaylee. The first three are designated for Gori Gesha, the second three for Gesha 1931, and the last two for Illubabor Forest. Utilizing a variety precise processing protocols, they produce exceptional coffees, the best of which are sent to their yearly auction. It was a real treat to participate in the 2026 Pride of Gesha Auction and a thrill to win this lot from the Narsha region. This is the first season that dark rooms were used in the drying process, and I think this technique imparts additional complexity and heightened intensity of florals in the cup. In the cup, I find a prominent red berry acidity and tartness that reminds me of Kenyan SL28, complimented with intense bergamot, and an onslaught of white florals like elderflower and jasmine.
More from Noumenon Coffee

California - FRINJ Finca 1890 Gesha - Washed Process
$35.00

Guatemala - Bressani Family Gesha - Washed Process
$32.00

California - FRINJ Rancho Arroyo Alamar Gesha - Yeast Inoculated Washed Process
$35.00

Panama- Arauz Estate CS21 Gesha - DRD Natural Process
$28.00

Panama - Pech Family Gesha - Yeast Inoculated Natural Process
$32.00

Ethiopia - Habtamu Fikadu Danche 74110 and 74112 - Washed Process
$18.00