BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Noumenon Coffee

Noumenon Coffee is a specialty coffee roaster based in New York, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Noumenon Coffee.

Top origins
Panama, Guatemala, Ethiopia
Common processes
Washed, Yeast Inoculated Washed, Yeast Inoculated Natural
New in last 30 days
8 (2.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-21

8 coffees in stock (8 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

California - FRINJ Finca 1890 Gesha - Washed Process
USA|Noumenon Coffee

$35.00 · 50g · $70.00/100g

Details

Origin
California
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
FRINJ Finca 1890
Guatemala - Bressani Family Gesha - Washed Process
USA|Noumenon Coffee

$32.00 · 125g · $25.60/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
Bressani Family
California - FRINJ Rancho Arroyo Alamar Gesha - Yeast Inoculated Washed Process
USA|Noumenon Coffee

$35.00 · 50g · $70.00/100g

Details

Origin
California
Process
Yeast Inoculated Washed
Variety
Gesha
Producer
FRINJ Rancho Arroyo Alamar
Panama- Arauz Estate CS21 Gesha - DRD Natural Process
USA|Noumenon Coffee

$28.00 · 125g · $22.40/100g

Details

Origin
Panama
Process
DRD Natural
Variety
Gesha
Producer
Arauz Estate CS21
Panama - Pech Family Gesha - Yeast Inoculated Natural Process
USA|Noumenon Coffee

$32.00 · 125g · $25.60/100g

Details

Origin
Panama
Process
Yeast Inoculated Natural
Variety
Gesha
Producer
Pech Family
Ethiopia - Habtamu Fikadu Danche 74110 and 74112 - Washed Process
USA|Noumenon Coffee

$18.00

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110 and 74112
Producer
Habtamu Fikadu Danche
Colombia - Marlon Bolaños Gesha - Washed Process
USA|Noumenon Coffee

$22.00 · 125g · $17.60/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
Marlon Bolaños
Ethiopia - Gesha Village Auction - GVA.NOIR.3 Honey DRD
USA|Noumenon Coffee

$25.00 · 30g · $83.33/100g

3 sizes
  • 30g — $25.00 ($83.33/100g)
  • 60g — $45.00 ($75.00/100g)
  • 120g — $80.00 ($66.67/100g)