BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Colombia Alexander Vargas Pink Bourbon
USA|Olympia Coffee Roasting

Olympia Coffee Roasting

$27.75340gIn Stock

Colombia Alexander Vargas Pink Bourbon

Colombia Alexander Vargas Pink Bourbon is a Colombia, Washed coffee from Olympia Coffee Roasting.

In stock since:

Buy from Olympia Coffee Roasting

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Available Sizes▾
  • 340g — $27.75 ($8.16/100g)
  • 907g — $69.00 ($7.61/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Description

Flavors of floral, grape, and sugar cane Alexander Vargas is a Cup of Excellence-winning producer for his Pink Bourbon varietal. He continues to innovate in processing and drying, making his coffees an absolute delight for us to roast. Once believed to be a natural mutation between Red and Yellow Bourbon, recent research has found Pink Bourbon to be its unique varietal, sharing more similarities to an Ethiopian landrace than a traditional Bourbon variety. The variety is native to Colombia, specifically Huila, with the name inspired by the cherry ripening with a pinkish hue. Colombia – kuh-LUM-bee-uh ah-lek-SAHN-der Vargas - VAHR-gahs

About Olympia Coffee Roasting

Location
Washington, United States
Region
North America
Visit Olympia Coffee Roasting →