
Olympia Coffee Roasting
$26.50340gIn Stock
Burundi Gitwe Micro Lot 3
Burundi Gitwe Micro Lot 3 is a Burundi coffee from Olympia Coffee Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Burundi
Available Sizes▾
- 340g — $26.50 ($7.79/100g)
- 907g — $64.77 ($7.14/100g)
- 2267g — $149.43 ($6.59/100g)

Burundi Gitwe Micro Lot 3
Burundi Gitwe Micro Lot 3 is a Burundi coffee from Olympia Coffee Roasting.
$26.50340g$7.79/100gIn Stock
In stock since:
Details
- Origin
- Burundi
Available Sizes
- 340g — $26.50 ($7.79/100g)
- 907g — $64.77 ($7.14/100g)
- 2267g — $149.43 ($6.59/100g)
Similar coffees to this Burundi
Description
Flavors of apricot, citrus, and honey From Long Miles Coffee at Heza Station, this clean and elegant micro lot highlights Burundi’s best. Fully washed for clarity and brightness, it offers notes of citrus, stone fruit, and delicate florals in every cup. Burundi – boo-ROON-dee Gitwe – GEE-tway
About Olympia Coffee Roasting
- Location
- Washington, United States
- Region
- North America
More from Olympia Coffee Roasting

Colombia Alexander Vargas Pink Bourbon
$27.75

Ethiopia Banko Gotiti
$24.50

Ethiopia Benti Nenka Natural
$24.00

Burundi Mikuba Honey Micro Lot 4
$27.00

Colombia San Sebastián Reserva
$26.00

Ethiopia Gatta Anaerobic Natural
$19.00


