
Olympia Coffee Roasting
Colombia Alexander Vargas Pink Bourbon
Colombia Alexander Vargas Pink Bourbon is a Colombia, Washed coffee from Olympia Coffee Roasting.
In stock since:
Available Sizes▾
- 340g — $27.75 ($8.16/100g)
- 907g — $69.00 ($7.61/100g)
- 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Colombia Alexander Vargas Pink Bourbon
Colombia Alexander Vargas Pink Bourbon is a Colombia, Washed coffee from Olympia Coffee Roasting.
In stock since:
Available Sizes
- 340g — $27.75 ($8.16/100g)
- 907g — $69.00 ($7.61/100g)
- 2267g — $160.00 ($7.06/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed

Faver Ninco - Pink Bourbon
Colombia, Santa Maria, Huila Washed Pink Bourbon
September
$25.00

Colombia — Linarco Rodriguez Pink Bourbon
Colombia Washed Pink Bourbon
Assembly Coffee London
$23.00

Colombia José Martínez
Colombia Washed Pink Bourbon
Verve Coffee Roasters
$27.25

Luz Helena Salazar
Maracay, Colombia Washed Pink Bourbon
Axil Coffee Roasters
$21.00

Colombia Oporapa Pink Bourbon
Pitalito Washed Pink Bourbon
Camber Coffee
$33.00
Description
Flavors of floral, grape, and sugar cane Alexander Vargas is a Cup of Excellence-winning producer for his Pink Bourbon varietal. He continues to innovate in processing and drying, making his coffees an absolute delight for us to roast. Once believed to be a natural mutation between Red and Yellow Bourbon, recent research has found Pink Bourbon to be its unique varietal, sharing more similarities to an Ethiopian landrace than a traditional Bourbon variety. The variety is native to Colombia, specifically Huila, with the name inspired by the cherry ripening with a pinkish hue. Colombia – kuh-LUM-bee-uh ah-lek-SAHN-der Vargas - VAHR-gahs
About Olympia Coffee Roasting
- Location
- Washington, United States
- Region
- North America
More from Olympia Coffee Roasting

Ethiopia Banko Gotiti
$24.50

Ethiopia Benti Nenka Natural
$24.00

Burundi Gitwe Micro Lot 3
$26.50

Burundi Mikuba Honey Micro Lot 4
$27.00

Colombia San Sebastián Reserva
$26.00

Ethiopia Gatta Anaerobic Natural
$19.00