
Onyx Coffee Lab
Tropical Weather
Tropical Weather is a Ethiopia, Natural, Washed coffee from Onyx Coffee Lab.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural, Washed
Available Sizes▾
- 56g — $6.00 ($10.71/100g)
- 283g — $24.50 ($8.66/100g)
- 283g — $132.00 ($46.64/100g)
- 907g — $68.50 ($7.55/100g)
- 2267g — $146.00 ($6.44/100g)
- 2267g — $1056.00 ($46.58/100g)

Tropical Weather
Tropical Weather is a Ethiopia, Natural, Washed coffee from Onyx Coffee Lab.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural, Washed
Available Sizes
- 56g — $6.00 ($10.71/100g)
- 283g — $24.50 ($8.66/100g)
- 283g — $132.00 ($46.64/100g)
- 907g — $68.50 ($7.55/100g)
- 2267g — $146.00 ($6.44/100g)
- 2267g — $1056.00 ($46.58/100g)
Similar coffees across all roasters

Organic Ethiopia Natural Process
Ethiopia Natural
Wonderstate Coffee
$20.00

Ethiopia Hamasho Natural
Ethiopia Natural
Archetype Coffee
$26.00

Ethiopia Sun Dried Natural
Hambela District, Guji, Ethiopia Natural Local Heirloom
Equator Coffees
$22.00

Ethiopia Okoluu
Ethiopia Washed
Wonderstate Coffee
$32.00
Lemon Spritz
Ethiopia Washed Heirloom
DAK
$20.42

Ethiopia Mulish
Ethiopia - Guji Washed Mixed Heirloom
Cat & Cloud
$26.12
Description
Tropical Weather is a seasonal blend that celebrates coffees from our favorite coffee producing country: Ethiopia. We take a fresh washed offering that provides delicate florals and juicy texture, and incorporate a natural processed coffee that promotes pungent fruits and natural sugars. The result is indeed better than the sum of its parts. If you miss the long days of summer then Tropical Weather is your cup of sunshine. With a floral aroma, notes of berries and plum, along with the tannins and sweetness of sweet tea, you'll be leaving the house wearing shorts all year long.
More from Onyx Coffee Lab

El Salvador Santa Rosa
$9.50

Ethiopia Mullugeta Muntasha Natural
$9.50

Ecuador La Papaya Anaerobic
$9.00

Costa Rica Las Lajas Natural
$9.50

Colombia Jairo Arcila Rose Process
$10.00

Mexico Oaxaca Yogondoy Gesha
$9.00


